1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Opozita në Pakistan bashkohet kundër Musharrafit

Opozita e përçarë pakistaneze do të bashkohet në luftën kundër pushtetmbajtësit Pervez Musharraf për ta rrëzuar kreun e shtetit dhe të ushtrisë. Ish-kryeministri Naëaz Sharif që jeton në mërgim në Arabinë Saudite e pranoi ofertën për bashkëpunim të rivales së tij shumëvjeçare Benazir Bhutto. Sipas peronave të saj të besuar, ish-kryeministrja që gjendet në arrest shtëpiak ka vendosur lidhje edhe me islamistët, të cilët konsiderohen kundërshtarët më të rrezikshëm të Musharrafit. Siç u tha, kërkohet një aleancë sa për vetëpërfitim. Gjatë një demonstrate të studentëve në qytetin Lahore policia arrestoi politikanin popullor opozitar dhe ish-yllin e kricket-it Imran Khan. Khan kishte kaluar në ilegalitet pas vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme nga Musharrafi më 3 nëntor.

 • Data 15.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CE0w
 • Data 15.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CE0w