Obama parashtron arsyet për sulmin në Siri | Bota | DW | 29.08.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Obama parashtron arsyet për sulmin në Siri

Presidenti amerikan Barak Obama ka parashtruar argumentet për sulmin ushtarak në Siri. Ai tha se ka arritur në "përfundimin" se regjimi sirian qëndron pas sulmit vdekjeprurës me armë kimike.

Obama shpjegoi të mërkurën se si do të përdorë një sulm ushtarak të limituar ushtarak për të penguar në të ardhmen përdorimin e armëve kimike. Ai nuk dha asnjë provë për të mbështetur pretendimin se qeveria Bashar al-Assadi qëndron prapa sulmit të fundit.

Udhëheqësi amerikan shtoi, se ai nuk ka "nuk vendosur" se sa shpejt do ta miratojë ndërhyrjen ushtarake, por se një operacion i tillë duhet t'i dërgojë një "sinjal të fortë" Asadit.

"Ne kemi arritur në përfundimin se qeveria siriane i ka kryer këto sulme", tha Obama në radion amerikane PBS. "Dhe në qoftë se është kështu, atëherë atje duhet të ketë konsekuenca ndërkombëtare."

USS Barry US Navy Marine Kriegsschiff

Marina amerikane para brigjeve të Sirisë

Ai e paraqiti sulmin "të matur, të kufizuar" në vend të një fushate ushtarake të zgjatur, duke thënë se "angazhimi i drejtpërdrejtë ushtarak, përfshirja në luftën civile në Siri, nuk do t'i ndihmojë situatës në terren."

Një ekip i inspektorëve të armëve të OKB-së është duke punuar momentalisht në Siri, duke mbledhur të dhëna nga sulmin e supozuar me armë kimike, i cili vrau qindra vetë javën e kaluar. Siria ka kundërshtuar vazhdimisht akuzat se një ushtria e saj e ka kryer sulmin, duke akuzuar për të rebelët "terroristë".

Në kërkim të mbështetjes ndërkombëtare

Të mërkurën në mëngjes pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së nuk arritën të dien dakord për projektrezolutën britanike për ndërhyrjen e forcave ushtarake në Siri. Rusia tha në Këshilline Sigurimit se veprimi është i parakohshëm.

Megjithatë SHBA dhe vendet e tjera perëndimore kanë pohuar se sulmi mund të ndodhë edhe pa miratimin e OKB-së.

"Ne nuk shohim rrugëdalje, nëse marrim parasysh kundërshtimin rus për veprime të rëndësishme të Këshillit të Sigurimit në Siri", tha zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Marie Harf. "Ne nuk mund t'i shmangemi përgjegjësisë për shkak të mungesës së vazhdueshme të kompromisit nga ana e Rusisë në OKB dhe fare sinqerisht situata është aq serioze, saqë kërkon përgjigje."

Britania e Madhe dhe Gjermania të një mendimi

Kryeministri britanik David Cameron bisedoi me kancelaren gjermane Angela Merkel të mërkurën në mbrëmje dhe të dy ishin të një mendjeje se "dëshmitë e mjaftueshme" për përdorimin e armëve kimike nga Siria e bëjnë të domosdoshëm reagimin ndërkombëtar.

"Të dy shpresojnë se asnjë anëtar i KS të OKB-së nuk do të mbyllë sytë para këtyre krimeve kundër njerëzimit dhe konsekuencat përkatëse duhet të aprovohen", tha zëdhënësi i Merkelit, Steffen Seibert.

Në parlamentin britanik opozita e detyroi kryeministrin Cameron të premtojë se para vendimit për sulmin ushtarak do të presë, derisa inspektorët e armëve të OKB-së të paraqesin dëshmitë e tyre.