Në aspektin ushtarak ky vend nuk mund të paqëtohet, por edhe pa ushtarët nuk mund t´i dilet | Studimi në Gjermani | DW | 07.04.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Në aspektin ushtarak ky vend nuk mund të paqëtohet, por edhe pa ushtarët nuk mund t´i dilet

Vizita e Kancelares Merkel në Afganistan

default

Kancelarja Angela Merkel tek kadetët e policisë afgane në Mazar-e-Sharif

Në shtypin gjerman të së martës gjen jehonë vizita e Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, në Afganistan


Gazeta "Lübecker Nachrichten" komenton: "Qeveria gjermane dhe NATO-ja në përgjithësi në Hindukush ndodhen në një qorrsokak. Parë thjesht në aspektin ushtarak ky vend nuk mund të paqëtohet, por edhe pa ushtarët nuk mund t´i dilet. Burimi i dikurshëm i shpresës Hamid Karsai me sa duket është më shumë pjesë e problemit afgan se sa zgjidhja. Merkel-i e ndëshkoi Karsain përpara vizitës duke i kushtuar atij vetëm një telefonatë për t´i shprehur kritikën lidhur me ligjin mbi marrëdhëniet bashkëshortore, që është disfavorizues për gruan. E përveç kësaj ajo nuk i kushtoi vëmendje atij."


Gazeta "Berliner Zeitung" shënon: "E rëndësishme është të theksojmë se vizita e Merkel-it nuk ishte më shumë veçse një gjest i bukur në adresë të ushtarëve. Kancelarja në Kundush dhe në Masar-i-Sharif ndoqi të njëjtën politikë simbolike si edhe më parë në samitin e NATO-s. Merkel-i brenda pak ditësh pati dy herë rastin të deklarojë se qeveria gjermane do të rrisë dukshëm numrin e trainerëve gjermanë për policinë afgane. Të dyja këto raste ajo nuk i shfrytëzoi. Kjo tregon se Afganistani të paktën deri në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Gjermani nuk mund të shpresojë më për ndihma të mëtejshme gjermane."

Autor: Vilma Filaj-Ballvora

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 07.04.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HRkD
 • Data 07.04.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HRkD