Merkel dhe Sarkozi gjejnë kompromisin për Greqinë | Gjermania | DW | 17.06.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Merkel dhe Sarkozi gjejnë kompromisin për Greqinë

Franca dhe Gjermania duan të kontribuojnë së bashku për shpëtimin e Greqisë dhe sigurimin e euros. Kjo u theksua nga kancelarja Angela Merkel pas takimit me presidentin francez Nikolas Sarkozy në Berlin.

Angela Merkel dhe Nicolas Sarkozy në Berlin

Angela Merkel dhe Nicolas Sarkozy në Berlin

Të dy ishin të një mendimi se shpëtimi i financave greke duhet bërë me pjesëmarrjen e kapitalit privat, mbi baza vullnetare. Franca kishte shprehur më parë skepticizëm në lidhje me pjesëmarrjen e bankave dhe kompanive të sigurimit.

Rregullat përkatëse do të përpilohen në bashkëpunim me Bankën Qendrore Evropiane, tha Merkel, që vuri theksin edhe tek stabiliteti i euros. "Euro është valuta jonë e përbashkët, Evropa dhe Euro janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën, prandaj ne do të bëjmë gjithçka për të ruajtur stabilitetin e euros."

Angela Merkel dhe Nicolas Sarkozy në Berlin

Angela Merkel dhe Nicolas Sarkozy në Berlin

Ndërsa presidenti francez, Nicolas Sarkozy theksoi angazhimin e përbashkët: " Më lejoni t'iu them se Franca dhe Gjermania kanë të njëjtin pozicion lidhur me situatën aktuale, Greqinë dhe eurozonën. Angazhimi i Francës dhe Gjermanisë, kur bëhet fjalë për stabilitetin e euros është në nivelin më të lartë." Çështje të tjera të diskutuara nga

Sarkozi dhe Merkel ishin pasardhësi në krye të Fondit Monetar Ndërkombëtar, largimi i Gjermanisë nga shfrytëzimi i energjisë bërthamore dhe zhvillimet në Lindjen e Mesme. Mbledhja shërbeu për të përgatitur samitin e ardhshëm BE-së, që do të mbahet në fund të javës së ardhshme në Bruksel.

Autor: DW/ Lindita Arapi

Redaktoi: Aida Cama

DW.COM