Masa kundër klandestinëve - Greqia shqyrton mundësitë për hapjen e ″burgjeve lundrues″ | Ballkani | DW | 06.01.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Masa kundër klandestinëve - Greqia shqyrton mundësitë për hapjen e "burgjeve lundrues"

Para hapjes së"burgjeve lundrues" Greqia duhet të zgjidhë problemin e shpenzimeve të mbajtjes së anijeve dhe vendit të mundshëm të ankorimit.

default

Greqia ka numrin më të madh të azilkërkuesve në BE. 128.000 vetëm në vitin 2010

Greqia po shqyrton mundësitë e hapjes së "burgjeve lundrues" për internimin e azilkërkuesve. Marrja me qera e anijeve të tilla për imigrantët ilegalë po shqyrtohet së bashku me "masat e tjera", tha ministri për Rendin Publik, Christos Papoutsis në Athinë.

Tek "masat e tjera" siç duket bën pjesë ndërtimi i gardhit të diskutueshëm në skenën ndërkombëtare në një pjesë të kufirit me Turqinë si dhe shfrytëzimi i objekteve të vjetra të forcave të armatosura si kampe të internimit. Në këtë pikë duhen marrë parasysh edhe probleme të tjera si: kostot e larta të mbajtjes së një anijeje të tillë si edhe kushtet në të cilat anija - burg lundrues do të ankorohet si edhe vendi i ankorimit. Sipas të dhënave të qeverisë greke vetëm gjatë vitit 2010 në Greqi ilegalisht janë futur gjithsej 128 mijë refugjatë. Kjo është shifra më e lartë e hyrjeve ilegale në BE.

Logo amnesty international

Logo Amnesty International

Greqia kritikohet për masat e saj kundër personave ilegalë në vend

Sipas organizatës Amnesty International Holanda që nga viti 2007 i përdor burgjet lundrues. Lidhur me një artikull në gazetat greke se zyrtarë grekë do të shkojnë në Holandë për të biseduar modalitetet e dërgimit të burgjeve lundrues në Greqi, qeveria greke nuk është prononcuar.

Vetëm pak ditë më parë Organizata për të Drejtat e Njeriut "Amnesty International" kritikoi planin grek për të mbrojtur kufirin tokësor me Turqinë përmes një gardhi rrethues. Me këtë qeveria e Athinës bie ndesh me parimet e të drejtave të njeriut në Bashkimin Evropian, i tha eksperti i AI-së, ëolfgang Grenz gazetës "Frankfurter Rundschau" të hënën. BE me këtë izolohet si ishull i të pasurve kundrejt njerëzve që largohen nga vendi i tyre për shkak të përndjekjeve apo varfërisë ekstreme, tha ai. Rreth 80% e shkeljeve në mënyrë ilegale të tokës së BE-së e kanë origjinën e tyre në kufirin greko-turk.

AG/Ahmeti

Redaktoi: Lindita Arapi

 • Data 06.01.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/zuHt
 • Data 06.01.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/zuHt