Marrëdhëniet evropiane-izraelite në sfondin e trazirave në botën arabe | Evropa | DW | 23.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Marrëdhëniet evropiane-izraelite në sfondin e trazirave në botën arabe

Përmbysjet në botën arabe mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në Lindjen e Mesme dhe Izrael. Ministri i Jashtëm izraelit Lieberman qëndron për bisedime në Bruksel.

default

Sa i rrezikuar është Izraeli nga trazirat në Libi?

Izraeli druhet se në vend të demokracisë në rajon mund të fitojnë ndikim regjimet islamike. Arsye e mjaftueshme kjo për ministrin e Jashtëm izraelit Avigdor Lieberman për të biseduar me homologët e tij në BE. Lieberman u takua të martën (22.2.) në Bruksel me ministrin e Jashtëm hungarez Janos Martonyi për presidencën e Këshillit të BE dhe me Stefan Füle, i cili si komisioner evropian për politikën rajonale është përgjegjës edhe për marrëdhëniet me Izraelin.

Lieberman: Trazirat nuk kanë të bëjnë me bllokimin e procesit të paqes

Besuch israelischen Außenministers Lieberman Brüssel

Ministri Jashtëm izraelit Lieberman

„Çlironi Palestinën, Izraeli është një shtet aparteidi!“ Me këto thirrje u prit ministri i Jashtëm izraelit Avigdor Lieberman në sallën e shtypit para se forcat e sigurimit të merrnin me vete personin, që thërriste. Por edhe më vonë atmosfera mbeti e tensionuar. Për presidencën hungareze të BE ministri i Jashtëm Janos Martonyi bëri një lidhje ndërmjet kryengritjeve në botën arabe dhe procesit të paqes në Lindjen e Mesme: „Ndryshimet dramatike dhe destabilizimi rajonal, si rezultat i tyre, i bën më të rëndësishmëm dhe më urgjentë se kurrë përparimet në procesin e paqes. Ne të gjithë duhet ta kuptojmë se koha nuk pret.“

Lieberman mohoi megjithatë se revolucionet nuk kanë të bëjnë me bllokimin e procesit të paqes, por me varfërinë dhe mjerimin në vetë vendet arabe. Izraeli është megjithatë gjithmonë i gatshëm të bisedojë me palestinezët, ai dëshiron që BE të përpiqet të ulë palestinezët në tryezën e bisedimeve. Fundja në të gjithë rajonin BE mund të mbështetet vetëm te Izraeli, tha Liebermann. „Izraeli është partneri i vetëm strategjik i BE në rajonin tonë, sepse bashkëpunimi ynë nuk është i bazuar vetëm në interesat e përbashkëta ekonomike dhe të sigurisë, por edhe në vlerat e përbashkëta. Ne kemi të njëjtat pikëpamje dhe vlera. Kjo është baza e marrëdhënieve tona të ngushta."

BE i cek me shumë kujdes problemet

Anhänger von Hamas und Hisbollah demonstrieren

Demonstrues të Hisbollahut dhe Hamasit në Bejrut

Përfaqësuesit evropianë duhet ta kenë ndjerë vetën pak të influencuar, sepse ka diferenca të rëndësishme me Izraelin, sidomos në çështjen e ndërtimit të ngulimeve. Por nuk pati një herë kundërshtim. Komisioneri i BE Stefan Füle, që është përgjegjës për politikën e fqinjësisë dhe marrëdhëniet me Izraelin i ceku në mënyrë shumë të kujdesshme problemet. „Ne biseduam për zhvillimet e brendshme, për të drejtat e njeriut, si për mbrojtjen e popullit palestinez, respektimin e së drejtës ndërkombëtare dhe për të drejtat e fëmijëve. Mbi të gjitha shpresojmë për progres në përmirësimin e gjendjes ekonomike dhe sociale të minoritetit arab.“

I zraeli ndjehet i kritikuar padrejtësisht

Ishte pastaj një gazetar, që e akuzoi Izraelin se mban të pushtuar në mënyrë të paligjshme tokë palestineze Lieberman tha: „Izraeli është tërhequr deri në milimetrin e fundit nga Libani i Jugut. Si rezultat ne nuk kemi paqe dhe siguri, por që Hisbollahu rri tani në jug të Libanit. E njëjta gjë thuhet për Rripin e Gazës. Ne kemi shpërngulur më shumë se 10.000 hebrej që andej dhe si rezultat Hamasi ka pushtetin tani atje dhe që atëherë jemi qëlluar me më shumë se 12.000 raketa.“

Lieberman u tregua i qetë në lidhje me trazirat përreth vendit të tij. Izraeli është i gatshëm, për të bashkëpunuar me çdo vend dhe qeveri të rajonit. Por Izraeli shpreson, që vendet do t'u përmbahen marrëveshjeve të arritura. Fjala është në rradhë të parë për marrëveshjen e paqes me Egjiptin.

Autor: Christop Hasselbach/Angjelina Verbica

Redaktoi: Eliana Xhani

 • Data 23.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10M49
 • Data 23.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10M49