Maqedonia me qeveri të re | Ballkani | DW | 29.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Maqedonia me qeveri të re

Mazhoranca parlamentare me shumicë votash mbrëmë ka votuar për programin dhe përbërjen e re të Qeverisë. 70 deputetë kanë votuar pro qeverisë ndërsa 47 kundër.

Kabineti i ri maqedonas

Kabineti i ri maqedonas

Me shumicë votash deputetët e parlamentit të Maqedonisë pas dy ditësh debati votuan për programin dhe përbërjen e re të qeverisë së kryeministrit Nikolla Gruevski.

Zhvillimi ekonomik, integrimi i Maqedonisë në NATO dhe BE, sundimi i së drejtës , lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit , përforcimi i raporteve ndëretnike dhe implementimi i Marrëveshtjes së Ohrit do të jenë shtyllat kryesore të qeverisë së re, ka theksuar kryeministri Gruevski.

“Do të vazhdojmë ndërtimin e raporteve ndëretnike të bazuara në respekt reciprok.Çështjet etnike nuk duhet që të ia marrin forcën shoqërisë, ndërsa kornizë të jetë ligji dhe kushtetuta”.

Nga foltorja e parlamentit janë shprehur akuza të rënda midis pozitës dhe opozitës për programin dhe përbërjen e re të qeverisë. Deputeti i Lidhjes Social Demokrate opozitare, Igor Ivanovski, programin e ofruar të qeverisë për katër vitet e ardhëshme e ka vlerësuar si një manifest dhe ëndërr të parealizueshme të qeverisë. Ai ka shtuar se Gruevski i ka shitur interesat e maqedonasve për kolltuqe ministrore.

“Gruevski ka bërë këmbim të kolltuqeve për gjuhën, vende të ministrave për flamurin, tender dhe para për amnisti të kriminelëve”, vlerëson deputeti Igor Ivanovski.

Deputetja e BDI-së, Ermira Mehmeti-Devaja thotë se programi qeveritar është në favor të qytetarëve shqiptarë si në aspektin e investimeve ekonomike, po ashtu edhe në aspektin politik.

“Qeveria e re, politikat e saj do t'i bazojë mbi partneritetin si formë bashkëpunimi. Qeveria e Maqedonisë e sheh perspektivën në modelin e shtetit multietnik, integrimit të bredshëm, kohezionit etnik dhe integrimit euroatlantik si qëllim që duhet arritur”, shprehet Ermira Mehmeti-Devaja.

Opozita parlamentare shqiptare, qeverinë e re e karakterizon si qeveri antishqiptare. Deputeti i PDSH-së Imer Aliu thotë se programi qeveritar diskriminon shqiptarët me ndarjen e buxhetit.

“Asgjë e re, asnjë shpresë se diçka do të ndryshojë në funksionimin e kësaj qeverie të re-të vjetër. Në pamundësi që të ofrojnë diçka të re për shqiptarët, këta që pretendojnë se i përfaqësojnë shqiptarët në këtë qeveri, tentuan të paraqesin disa projekte kinse të programit zgjedhor të tyre, por që në fakt të njetit mund ti gjesh në manifestin e VMRO-së”, shprehet deputeti Imer Aliu.

Në qeverinë e re, partia shqiptare BDI do të ketë pesë minista, dy zëvendëskryeministra dhe disa drejtori të rëndësishme.

Analistët presin nga qeveria e re që prioritet në veprimet e saj të mbetet zgjidhja e çeshtjes së emrit dhe integrimi ne strukturat euroatlantike.

Autor: Fatos Musliu/ Shkup

Redaktoi: Auron Dodi