1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Maqedoni: Profilet e kandidatëve për president

Në garën për president në zgjedhjet e 22 marsit në Maqedoni kanë hyrë shtatë kandidatë, katër maqedonas dhe tre shqiptarë. Sondazhet tregojnë se gjasa reale për të hyrë ne rrethin e dytë zgjedhor ka Gjorgje Ivanov.

Ljube Boskovski dhe Imer Selmani, Agron Buxhaku dhe Gorge Ivanov

Në garën për president në zgjedhjet e 22 marsit në Maqedoni kanë hyrë shtatë kandidatë, katër maqedonas dhe tre shqiptarë. Në fotografi Ljube Boskovski përshëndet konkurentët Imer Selmani, Agron Buxhaku dhe Gorge Ivanov.

Më 22 mars Maqedonia zgjedh Presidentin e ri të vendit. Në garën për president kanë hyrë shtatë kandidatë: Gjorge Ivanov i VMRO DPMNE-së, Lubomir Fërçkovski i LSDM-së dhe PRSD-së, Nano Ruzhin i PLD-së, Lube Boshkovski i pavarur, Imer Selmani i DR-së, Agron Buxhaku i BDI-së dhe Mirushe Hoxha e PDSH-së.

Gjorgje Ivanov nga rradhët e VMRO-DPMNE-së, është profesor universiteti me një përvojë të pasur akademike, i cili hulumton sferën politike dhe aspektet e saj, duke ndarë përvojën dhe njohuritë e tij me studentë në studimet diplomike dhe postdiplomike në universitetet në vend dhe jashtë vendit. Në rrafshin politik ai shumë pak njihet nga opinioni.

Gjorge Ivanov i VMRO DPMNE

"Maqedonia nuk ka alternativë tjetër. Ajo është pjesë e Evropës. Maqedonia ka nevojë për NATO-n. Ky është përcaktimi ynë strategjik dhe nga kjo nuk heqim dorë. Megjithatë bllokadat që në këtë proces, tregojnë se po ballafaqohemi me Aleancë në të cilën nuk është i ndërtuar konsensusi. Atë që Maqedonia po e përjeton me njërin nga fqinjët e vet, po bëhet pengesë për integrimin e gjithë rajonit."

Lubomir Fërçkovski i LSDM

Çështja e emrit duhet të zgjidhet në qendrat e diplomacisë ndërkombëtare në Bruksel dhe Uashington, vlerëson kandidati për president nga rradhët e LSDM-së Lubomir Fërçkovski. Ai është doktor i shkencave juridike dhe ligjërues në Universitet. Karrierën politike e fillon si ministër i punëve të brendshme pastaj si ministër i punëve të jashtme e më pas si këshilltar i Presidentit. Për zgjidhjen e kontestit të emrit ai posedon një koncept i cili duhet të përmbajë:"Garanci për identitetin dhe gjuhën maqedonase si dhe emër ndërkombëtar, i cili do të zëvendësonte IRJM-ën. Këto janë dy shtyllat kryesore në të cilat mbështet zgjidhja e çështjes së emrit. Për këtë duhet të zhvillohen negociata të vërteta, përgjegjësi politike të cilën qeveria nuk dëshiron ta marrë."

Imer Selmani nga Demokracia e Re

Pa bashkim të brendshëm Maqedonia do të jetë shumë e dobët në çfarëdo pozicioni, si në zgjidhjen e kontestit të emrit, si me fqinjët poashtu edhe në procesin e integrimit euroatlantik. Konstaton kandidati për president nga Demokracia e Re Imer Selmani, i cili për nga profesioni është mjek, por asnjëherë nuk e ka veshur përparësen e bardhë. Opinioni e njeh atë si afarist të suksesshëm. Dy mandate rresht ai ka drejtuar komunën e Sarajit. Ndërsa në karrierën e politike të tij janë shënuar dy funksione të larta, si ministër i shëndetësisë dhe zëvendëskryeministër. Ai shpreson në votat edhe të etnitetit maqedonas. "Mbas disa viteve pra pas disa cikleve zgjedhore fillojnë edhe maqedonasit që të dalin nga rrethoja e tyre etnike dhe të votojnë edhe një kandidat jomaqedonas. Besoj që kjo të jetë një nismë e mbarë dhe e mirë, është një nismë e cila do të frymëzojë edhe zhvillimet e tjera pozitive në shtetin tonë."


Njëri prej këtyre kandidatëve do të jetë presidenti i katërt i Maqedonisë, i cili sipas kushtetutës do të ketë mandat pesëvjeçar. Sipas Kushtetutës, presidenti i Maqedonisë, ka pushtet të kufizuar, kryesisht me kompetenca më të gjëra në fushën e mbrojtjes si Komandant i Përgjithshëm i forcave të armatosura dhe në politikën e jashtme.

Autor: Qerimane Bekteshi
Redaktoi: Aida Cama • Data 19.03.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HFTn
 • Data 19.03.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HFTn