Më në fund flet Drejtësia dhe hesht politika | Ballkani | DW | 11.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Më në fund flet Drejtësia dhe hesht politika

Gjykata e Tiranës vendosi dje burgosjen pa afat të një oficeri të Gardës së Republikës. Për politologun Ermal Hasimja ky zhvillim flet për fillim të heqjes heqje dorë të politikës nga ndikimi i saj mbi drejtësinë

Pamje simbolike

Pamje simbolike

Vendimi i djeshëm (10.02.) i Gjykatës së Tiranës për burg pa afat ndaj Agim Llupos, shef i shtabit të njësisë speciale të Gardës së Republikës nën akuzën e vrasjes gjatë demostratës antiqeveritare të 21 janarit ë tregon qartë se më në fund po flet Drejtësia dhe po hesht politika. Ndërkohë që komandanti i kësaj njësie, Alfred Ahmetcenaj është i arrestuar dhe tanimë janë marrë në pyetje edhe oficerë të tjerë të Gardës së Republikës, që deri dje policia refuzonte t'i ndalonte për t' i hapur rrugë hetimeve. Këto zhvillime duket se shënojnë edhe fillimin e heqjes dorë të politikës nga ndikimi i saj mbi drejtësinë.

Zhvillime pozitive por të vonuara

Në foto, Ermal Hasimja

Në foto, Ermal Hasimja

Ermal Hasimja, politolog, pedadog në Universitetin e New Yorkut i vlerëson shumë pozitive këto zhvillime, por të vonuara dhe pasojë e presionit ndërkombëtar dhe jo e vullnetit politik të maxhorancës.

“Janë zhvillime pozitive të vonuara por të mirëpritura pa dyshim. Mendoj se janë pasojë e një arranzhimi politik sesa juridik , siç duhej të kishin qenë që në krye të herës. Mundësimi i punës së Prokurorisë vjen si pasojë e presionit ndërkombëtar dhe jo si një shenjë vullneti e palëve në konflikt- drejtësisë dhe pushtetit ekzekutiv- për t' u tërhequr dhe lënë vend drejtësisë”, thotë Z. Hasimja.

Kërkohen hetime të plota dhe të balancuara

Thomas Countryman gjatë takimit me kryeministrin Berisha (9.02.2011)

Thomas Countryman gjatë takimit me kryeministrin Berisha (9.02.2011)

Pohimi i politologut Ermal Asimja gjen argumenta të pakundëtrshtueshëm në mesazhet këmbëngulëse, konstante të politikanëvë të lartë të BE dhe të SHBA drejtuar vazhdimisht politikës së Tiranës për të mos i ndërhyrë Drejtësisë në punën e saj. Mesazhi më i freskët vjen nga Zv. Sekretari Amerikan i shtetit Thomas Countryman,( Tomas Kantrimen) i cili në një vizitë gjatë kësaj jave në Tiranë theksoi se Prokuroria duhet të bëjë “ një hetim të plotë dhe të balancuar”. Gjithsesi vendim i mbrëmshëm (10.02.) i Gjykatës së Tiranës dhe lejimi i hetimit te oficerëve të Gardës së Republikës për ngjarjet e 21 janarit nën ndikimin e presionit ndërkombëtar, për politologun Ermal Hasimja janë tregues i dobësisë së institucioneve, shoqërisë dhe medias në Shqipëri.

Kjo është një mangësi e madhe jo vetëm për politikën por edhe për shoqërinë civile, për çdo qytetar që është i përgjegjshëm pasi njërëzit qe na përfaqësojnë në institucione , njerëzit që i mbajnë gjallë këto konflikte janë aty sepse u kemi dhënë votën. Mos të harrojmë që jemi në vitin 2011 dhe mendoni.. dalja nga situatat e vështira në Shqipëri vjen nga presioni i faktorit ndërkombëtar.” thotë Z. Hasimja.

Çfarë është e rëndësishme për faktorin ndërkombëtar?

Zoti Hasimja vërën se faktori ndërkombëtar aplikon në Shqipëri parime kontekstuale dhe jo universale lidhur me demokracinë.

Pamje simbolike

Pamje simbolike

“Standartet e BE ose të SHBA janë në vartësi të kontekstit konkret të Shqipërisë. Pasi deri më sot nuk kam parë ndonjë rast kur një turmë e madhe të përpiqet të futet në Bundestag apo selinë e Kancelares gjermane duke rrahur policët. Për faktorin ndërkombëtar është shumë i rëndësishëm stabiliteti politik i Shqipërisë. Në kontekstin aktual të Shqipërisë për faktorin ndërkombëtar është e rëndësishme që Shqipëria, si vend i NATO-s të jetë një vend pa trazira për arësyet gjeo-strategjike.”

Stabiliteti dhe situata politike

Megjithë këtë synim të faktorit ndërkombëtar situate politike në Shqipëri mbetet problematike dhe e paqëndrueshme. Mbrëmë (10.02.) deputetë të maxhorancës dhe opozitës përdorën dhunë fizike ndaj njëri tjetrit dhe opozita braktisi punimet e parlamentit. Opozita ka paralajmëruar zhvillimin e një demonstrate antiqeveritare më 18 shkurt me pjesëmarrje më të madhe se ajo e 21 janarit për të kërkuar zgjedhje të parakohshme.

Pamje nga protestat e opozitës në Tiranë

Pamje nga protestat e opozitës në Tiranë

Degjenerimi në dhunë dhe vrasja e 4 dermostruesve në demostratën e 21 janarit shënoi dhunën politike më të madhe gjatë një dekade në një vend si Shqipëria, anëtare e NATO-s dhe aplikante vitin e kaluar për statusin e vendit kandidat për anëtarësim në BE.

Prandaj zëri i drejtësisë dhe heshtja e politikës në zbardhjen e ngjarjeve dramatike të 21 Janarit konsiderohet si një pikë kthese në rivendosjen e dhe funksionimin e demokracisë. Kodi penal i Shqipërisë parashikon për vrasje burgim më shumë se 20 vjet.

Autore: Ani Ruci

Redaktoi: Esat Ahmeti

 • Data 11.02.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10Fqa
 • Data 11.02.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10Fqa