Luftime në Çad mes trupave qeveritare dhe rebelëve, dhjetëra të vdekur | Gjermania - Tregu i punës | DW | 27.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Luftime në Çad mes trupave qeveritare dhe rebelëve, dhjetëra të vdekur

Në lindje të Çadit(Tchad) janë zhvilluar luftime mes trupave qeveritare dhe një grupi rebel, ku si pasojë janë vrarë më shumë së njëqind nejrëz, bëjnë të ditur burimet nga ushtria. Shumë të tjerë janë plagosur. Një përfaqësues i rebelëve i hodhi poshtë të dhënat e ushtrisë. Sipas tij, janë vetëm 17 rebelë të vdekur. Kryengritësit nga ana e tyre kishin vrarë më shumë se njëqind ushtarë. Para dy ditësh dy grupe rebelësh kishin anulluar një marrëveshje për të cilën para një muaji kishin rënë dakord me qeverinë për një armëpushim.Në lindje të Çadit , në kufi me rajonin sudanez të krizës, në Dafur, në fillim të vitit 2008 do të vendosen trupat e BE-së për mbrojtjen e refugjatëve.

 • Data 27.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CTaX
 • Data 27.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CTaX