Lufta për shpëtimin e euros | Evropa | DW | 17.12.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Lufta për shpëtimin e euros

Paketa të mëdha shpëtimi duhet të pengojnë shpërbërjen e eurozonës dhe BE-së - sfondi, opinione, analiza.

Krizë borxhesh në eurozonë: ajo që filloi në periferi, po përparon gjithnjë e më shumë drejt zemrës së eurozonës. Pas Greqisë ekonomi të tjera të rëndësishme të BE-së si Spanja dhe Italia po trondisin themelet e eurozonës dhe BE-së. Kriza e borxheve po shtyn drejt recesionet ekonomitë e BE-së dhe po rrezikon paqen sociale. Por BE tregohet e vendosur: shpëtimi i euros dhe unionit monetar do të bëhet me çdo kusht. Në lojë është shumë më tepër se monedha e përbashkët.

DW.COM