Lirimi i planifikuar i tre pengjeve në Kolumbi dështon | NRS-Import | DW | 01.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

NRS-Import

Lirimi i planifikuar i tre pengjeve në Kolumbi dështon

Guerilasit fajësuan forcat e armatosura kolumbiane për sabotim të dorëzimit të parashikuar. Presidenti kolumbian Alvaro Uribe e hodhi poshtë akuzën si gënjeshtër.

default

Harta e Kolumbisë dhe Venezuelës

'Turp për Kolumbinë, turp për Uriben', u shpreh regjisori amerikan Oliver Stone për agjencinë e lajmeve Associated Press para fluturimit të vëzhguesve në Caracas. Stone, i cili ishte ftuar prej presidentit venezuelas Hugo Chávez për të dokumentuar dorëzimin, deklaroi se FARC-u nuk ka kurrfarë motivi për të mos i liruar pengjet:

'Mendoj se është një mal me gjepura. Mendoj se qeveria kolumbiane nuk ka asnjë interes që dorëzimi të ndodhë. Nuk ka motiv. Përse të ketë FARC-u motiv. Ai nuk ka motiv për të mos i lënë të lira pengjet. Ne u përpoqëm.'

Guerilasit fajësuan forcat e armatosura kolumbiane për sabotim të dorëzimit të parashikuar. Presidenti kolumbian Alvaro Uribe e hodhi poshtë akuzën si gënjeshtër. Ai shprehu hamendjen se djali trevjeçar që do të lirohej me të ëmën dhe me një grua tjetër nuk gjendet më në duart e guerilasve.


 • Data 01.01.2008
 • Autor RS/ CNN
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Ciox
 • Data 01.01.2008
 • Autor RS/ CNN
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Ciox