Lamtumirë Nelson Mandela | Bota | DW | 10.12.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Lamtumirë Nelson Mandela

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban tha në fjalën e tij për Mandelën se ai kishte aftësi për të pajtuar njerëzit.

Dhjetëra-mijëra vetë i dhanë sot lamtumirën e heroit kombëtar të Afrikës së Jugut Nelson Mandela në stadiumin e futbollit në Johanesburg. Të pranishëm ishin dhe më shumë se 90 kryetarë aktualë dhe ish-kryetarë shtetesh e qeverish.

"Rroftë fryma e Nelson Mandelas," tha Cyril Ramaphosa në fjalën hapjes në ceremoninë e zhvilluar në stadiumin e futbollit Johanesburg për nder të ish-presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela që vdiq të enjten në moshën 95 vjeç, pas një sëmundjeje të gjatë. "Ai ishte mësuesi ynë, mentori ynë," tha Ramaphosa, politikan i ANC. "Ai ndërtoi kombin tonë."

Vlera historike për lirinë e demokracinë

Presidenti amerikan Barak Obama i krahasoi arritjet politike të nobelistit për Paqe me punën e jetën e themeluesit të shtetit indian Mahatma Ghandhi, presidentin e madh të SHBA-së Abraham Lincoln dhe aktivistin për të drejtat e njeriut Martin Luther King. Shërbimet e Mandelës për lirinë e demokracinë bëjnë pjesë këtë seri vlerash historike, tha Obama në fjalimin e tij drejtuar njerëzve që merrnin pjesë në ceremoninë e përmortshme.

Falje dhe bashkim

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun

Ban Ki Mun

Të ftuar të tjerë nderi në këtë ceremoni ishin Presidenti gjerman Joachim Gauck, presidenti francez François Hollande dhe Princi Charles, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun dhe kryeministri i Kubës njëkohësisht dhe kreu i partisë Raúl Castro. Ban tha në fjalën e tij për Mandelën se ai kishte aftësi për të pajtuar: "Ai ka treguar fuqinë e madhe të faljes - duke i bashkuar njerëzit," tha Ban. Duke iu referuar të pranishmëve ai tha: "Shikoni rreth e qark në këtë stadium, ne shohim të përfaqësuar zyrtarë që kanë mendime e qëndrime mjaft të kundërta, njerëz nga të gjitha shtresat. Të gjithë janë të bashkuar këtu".

Në mesin e pjesëmarrësve në ceremoninë e përmortshme për Mandelen qenë të pranishëm edhe udhëheqës të shumë vendeve që kanë marrëdhënie të vështira me njëra-tjetrën, si Shtetet e Bashkuara dhe Kuba, apo Britania e Madhe dhe Zimbabve.

Obama dhe Raul Castro

Obama dhe Raul Castro

Lutje ndërfetare

Ceremonia filloi me një lutje ndërfetare në të morën pjesë klerikë të krishterë, muslimanë dhe hinduistë. Në lutjet e tyre, ata theksuan luftën Mandelës për liri dhe dëshirën e tij për pajtim.

Shumë prej të pranishmëve ishin veshur me ngjyrat kombëtare. Disa ishin mbuluar me flamurin e Afrikës së Jugut. Ata kërcenin dhe të këndonin këngë të lëvizjes kundër Aparteidit.