Kryeministri danez Rasmusen fiton zgjedhjet për të tretën herë rradhazi | Gjermania - Tregu i punës | DW | 14.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Kryeministri danez Rasmusen fiton zgjedhjet për të tretën herë rradhazi

Në zgjedhjet e parakohshme në Danimarkë partitë e kampit të qeverisë së kryeministrit Anders Fog Rasmusen kanë mbrojtur shumicën në parlament. Partitë e koalicionit të qendrës së djashtë dhe partia që e mbështet atë në parlament, partia popullore nacionaliste e Danimarkës, kanë marrë së bashku 94 nga gjithsej 179 vendet në parlament. Kjo është fitorja e tretë rradhazi për kryeministrin Rasmusen. Për të arritur megjithatë një shumicë të qëndrueshme në parlament Rasmusen ka nevojë për pesë deputetët e partisë "Aleanca e Re" e cila është themeluar nga Naser Kader, një imigrant nga Siria.

 • Data 14.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CDbZ
 • Data 14.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CDbZ