1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Krško

Fillimi nga puna 1983, 1 reaktor, 730 MW

default

Centrali bërthamor në Krsko, Slloveni.

Centrali atomik është vënë në veprim në vitin 1983. Ai ka një reaktor dhe prodhon 730 MW. Krško është i diskutueshëm, sepse ndodhet në një zonë sizmike. Sipas të dhënave të Organizatës Ndërkombëtare të Energjisë Atomike centrali plotëson standartet më të larta të sigurisë. Në vitin 2008 pati një incident, i cili sipas autoriteteve sllovene të energjisë bërthamore nuk ka patur ndikim jashtë kompleksit. Mbyllja e reaktorit është planifikuar për vitin 2023.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7p
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA7p