1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kosova dhe Serbia në prag të arritjes së një marrëveshjeje historike

KS i OKB-së diskutoi të premten (22.03.) lidhur me situatën në Kosovë. Përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare inkurajuan Thaçin dhe Daçiqin që të vazhdojnë bisedimet për të arritur një marrëveshje kompromisi.

Në foto, kryeminstri i Serbisë, Ivica Daçiq

Në foto, kryeminstri i Serbisë, Ivica Daçiq

Shefi i UNMIK-ut Farid Zarif përshendeti në seancën e Këshillit në Nju Jork bisedimet mes Prishtinës dhe Kosovës por vuri në dukje edhe tensionet, konfliktet dhe retorikën ndezëse. Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq tha se Serbia është e gatshme për suksesin e negociatave me Kosovën, por jo edhe për poshtërim dhe standarde të dyfishta. Ai tha se Beogradi nuk do të dorëzojë sovranitetin dhe nuk do të ndryshojë qëndrimin e tij se pavarësia e Kosovës është e papranueshme. Daçiq theksoi se zgjidhja e situatës kërkon kompromise si nga pala shqiptare, ashtu edhe nga ajo serbe.

Thaçi: Nuk do të lejojmë krijimin e një "Republike të re Srpska"

Ndërkaq kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi tha se pala kosovare do të jetë konstruktive në zbatimin e marrëveshjeve të arritura në dialogun Prishtinë-Beograd, Kosova së shpejti do të bëhet anëtare e OKB-së me normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë si fqinje të saj dhe nuk do të lejojë krijimin e një "Republike të re Srpska" në Kosovë. "Unë jam i bindur se Serbia dhe Kosova do të normalizojnë marrëdhëniet me anë të dialogut. Ne me të drejtë presim që në të ardhmen e afërt Këshilli i Sigurimit të OKB-së të miratoi një rezolutë të re me të cilën Kosova do të bëhet anëtare e barabartë e OKB-së", tha Thaçi në takimin e Këshillit të Sigurimit i OKB-së.

Në foto, kryeminstri i Kosovës, Hashim Thaçi

Në foto, kryeminstri i Kosovës, Hashim Thaçi

Në fjalën e tij, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka folur edhe për sfidën kryesore: integrimin e plotë dhe funksional të veriut në shtetin e Kosovës. Ai ka theksuar se strukturat paralele qëndrojnë pas akteve kriminale për të trembur popullatën vendase. Kjo situatë përbën një kërcënim serioz për tërë sigurinë në rajon, u shpreh kryeministri Thaçi, duke bërë thirrje për zgjidhjen sa më parë të këtij problemi. Ai fajësoi Serbinë për luajtjen e një roli jokonstruktiv, përmes mbështetjes që u jep strukturave paralele.

Vendet anëtare të KS të OKB-së mirëpresin progresin e arritur

Përfaqësuesit e vendeve anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mirëpritën progresin e arritur në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel duke theksuar të ardhmen e tyre evropiane.

Në foto, Catherine Ashton

Në foto, Catherine Ashton

Zëvendësja e misionit amerikan në OKB, Rozmari Dikarlo, u shpreh se shenjat e deritanishme tregojnë se palët në bisedime janë pranë një marrëveshjeje dhe ajo bëri thirrje për daljen me kompromis në takimin e 2 prillit. Ajo u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të punojnë në stabilizimin të cilin e kanë filluar liderët e tyre dhe shtoi se bashkësia ndërkombëtare duhet të jetë e përgatitur që të zbatojë shpejt marrëveshjen që do të arrihej. "Përderisa vazhdoni negociatat nën patronazhin e përfaqësues së lartë të BE-së, Catherine Ashton ju duhet të shfrytëzoni mundësinë që ofron dialogu... t'i ktheheni të ardhmes tuaj të përbashkët evropiane", ka thënë Di Carlo.

Edhe ambasadori francez në Kombet e Bashkuara Gérard Araud ka inkurajuar të dyja palët që të vazhdojnë bisedimet për të arritur një marrëveshje kompromisi. Ai gjithashtu vlerësoi angazhimin e baroneshës Ashton si ndërmjetësuese në këto negociata. "Ne i bëjmë thirrje Serbisë dhe Kosovës që të vazhdojnë të jenë të përkushtuara në këtë proces historik, ne e dimë se kjo nuk është e lehtë dhe përgëzoj kryeministrat e Serbisë dhe të Kosovës, Ivica Daçiq dhe Hashim Thaçi për deklaratat e bëra në takim", ka deklaruar ambasadori francez.

Kosova dhe Serbia në prag të arritjes së një marrëveshjeje historike

Në foto, Hashim Thaçi, Catherine Ashton dhe Ivica Daçiq

Në foto, Hashim Thaçi, Catherine Ashton dhe Ivica Daçiq

Përfaqësuesi i Bratanisë së Madhe në KS të OKB-së ka thënë se Kosova po vazhdon të përparojë dhe u bëri thirrje vendeve që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, ta bëjnë këtë. Ai përshëndeti edhe angazhimin e baroneshës Ashton dhe falendëroi kryeministrat e Serbisë dhe Kosovës për guximin, vizionin dhe vendosmërinë në procesin e dialogut. "Ju jeni në prag të arritjes së një marrëveshje historike", tha diplomati britanik dhe vuri në dukje se ka ende punë që marrëveshja vendimtare të arrihet në raundin e ardhshëm të negociatave më 2 Prill.

Ambasadori rus i cili aktualisht kryeson Këshillin e Sigurimit, Vitalij Çurkin ka deklaruar se Moska mbështet negociatat në nivelin më të lartë politik, duke pritur një kontribut për stabilitetin, por, siç ka thënë ai, Këshilli i Sigurimit të OKB-së edhe më tutje është ai që duhet ta thotë fjalën e fundit.