Kosloduj | Evropa | DW | 17.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Kosloduj

(Fillimi nga puna 1974, 2 reaktorë, 1906 MW)

default

Centrali bërthamor Kosloduj në Bullgari

Është në funksionim që nga viti 1974. Centrali bërthamor ka gjashtë blloqe. Katër u mbyllën në vitin 2006 me kërkesën e BE. Në vitin 2006 blloqet 5 dhe 6 u modernizuan, gjithashtu u përmirësua teknika e sigurisë. Kapaciteti total arrin në 1906 MW. Deri në vitin 2023 do të jenë fikur edhe blloqet e fundit. Në vitin 2008 shkopinjtë ndezës u instaluan gabimisht, kështu që pati një problem me sigurinë.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA5I
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA5I