Kim përgatit raketat për sulm ajror | Bota | DW | 29.03.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Kim përgatit raketat për sulm ajror

Lideri koreanoverior, Kim Jong Un vendos gjendjen e alarmit për njësitë raketore. Synimi i tij është të sulmojë bazat amerikane në Paqësor dhe Korenë e Jugut. Sipas tij, "është momenti i duhur për të vepruar".

Korea e Veriut në gjendje gadishmërie për sulm raketor

Korea e Veriut në gjendje gadishmërie për sulm raketor

Koreja e Veriut sipas të dhënave të veta ka vënë në gatishmëri raketat e saja strategjike për të sulmuar SHBA-në dhe Korenë e Jugut. Në rastin e një provokimi të "pamatur" nga ana e SHBA-së, forcat ushtarake të Koresë së Veriut do të sulmojnë SHBA-në dhe bazat ushtarake të saj në ishujt e Paqësorit Guam dhe Havai si dhe bazat në Korenë e Jugut, citon agjencia e lajmeve KCNA pushtetmbajtësin Kim Jong Un.

Ky veprim vjen si kundërpërgjigje e dërgimit të bombarduesve strategjikë të tipit “B-2 të SHBA-së në Korenë e Jugut, si dhe ushtrimeve të përbashkëta ushtarake me Seulin. Ministri amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel tha para gazetarëve në Pentagon se Uashingtoni i merr këto kërcënime shumë seriozisht. SHBA-ja është e përgatitur për "çdo eventualitet".

Kim Jong-Un kërcënon me sulm raketor

Kim Jong-Un kërcënon me sulm raketor

Tensionet në Gadishullin Korean janë rritur kohët e fundit në mënyrë të dukshme, qëkurse Pheniani pas ashpërsimit të sanksioneve të OKB-së pas testit të tretë bërthamor nëntokësor shfuqizoi paktin e mossulmimit me jugun. SHBA dhe Koreja e Jugut ranë dakord të premten e kaluar për rritjen e bashkëpunimit ushtarak. Qeveria amerikane angazhohet të mbështesë ushtarakisht Korenë e Jugut edhe në rastet e provokimeve të vogla.