Katër ushtar të KFOR-it plagosen në Jarinje | Ballkani | DW | 27.09.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Katër ushtar të KFOR-it plagosen në Jarinje

Mediat lokale serbe, raportojnë për disa serbë të plagosur gjatë përleshjes me forcat paqeruajtëse, mirëpo, këto njoftime nuk konfirmohen nga zyrtarët e KFOR-it.

Das von der Bundeswehr bewachte Erzengelkloster, eine Klosteranlage in Prizren im Kosovo, im Vordergrund der Schriftzug KFOR auf der Motorhaube eines Armeefahrzeugs. Aufnahme vom 06.04.2008. Die Anlage befindet sich im Tal des Flusses Prizrenska Bistrica im südlichen Kosovo. Das Tal verläuft von Prizren aus westwärts und endet in Doganovic. Südlich des Tales erhebt sich das stark bewaldete Sar-Planina-Massiv mit Bergen, die über 2000 Meter hoch sind und so eine natürliche Grenze zwischen Serbien und Mazedonien darstellen. Die Klosteranlage, die den Erzengeln Michael und Gabriel geweiht wurden, wurde von 1348-1352 erbaut. Im Zuge der Unruhen zwischen Kosovo-Albanern und Serben vom 17. bis 18. März 2004 wurde das durch UNMIK bewachte Kloster durch radikale Albaner aus Prizren niedergebrannt; die Mönche wurden vertrieben. Einige Wochen später kehrten die Mönche zurück und stehen seither wieder unter dem Schutz der NATO-KFOR-Truppen. Völlig neue Unterkünfte für die Mönche wurden durch die internationale Gemeinschaft errichtet. Foto: Matthias Schrader +++(c) dpa - Report+++

Zyrtarë të forcave paqeruajtëse njoftojnë se të paktën katër ushtarë të KFOR-it dhe një serb janë lënduar gjatë një përleshjeje që ndodhi sot në mesditë, ndërmjet një grupi serbësh dhe ushtarëve të KFOR-it në pikën kufitare me Serbinë në Jarinje.

Zëdhënësi i KFOR-it, Kai Gudenobe, tha për DW: “Gjysmë orë më parë edhi deri te një përleshje ndërmjet KFOR-it dhe masës protestuese dhe si rezultat i kësaj, katër ushtarë të KFOR-it, janë plagosur nga një shperthim. Sipas informatave që kam deri tash, ka edhe një serb të plagosur.”

Mediat lokale serbe, raportojnë për disa serbë të plagosur gjatë përleshjes me forcat paqeruajtëse, mirëpo, këto njoftime nuk konfirmohen nga zyrtarët e KFOR-it.

Përplasja ndërmjet forcave paqeruajtëse dhe protestuese serbë, erdhi pasiqë trupat e KFOR-it, në mëngjes filluan me heqjen e barrikadave të vëna nga serbët afër pikës kufitare në Jarinje. Trupat e KFOR-it përdorën gazin lotsjellës për të shpërndarë turmën të cilët kundrshtonin heqjen e barrikadave dhe me këtë rast arrestuan pesë persona. Më vonë këta persona u liruan pasi u morën në pyetje nga policia e misionit EULEX. Situate e sigurisë në pikën kufitare në Jarinje sipas zyrtarëve të KFOR-it, vazhdon të jetë e tensionuar.

Përpjekja e forcave paqeruajtëse për të hequr barrikadat e serbëve, ndodhi në ditën kur në Bruksel delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit, takohen në kuadër të dialogut teknik. 

Autor: Bekim Shehu
Redaktor: P. Pani

 

 • Data 27.09.2011
 • Fjalët kyç L
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/12hJ1
 • Data 27.09.2011
 • Fjalët kyç L
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/12hJ1