Kardinali venezualsve: Lutuni për presidentin e sëmurë Chavez | Bota | DW | 03.01.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Kardinali venezualsve: Lutuni për presidentin e sëmurë Chavez

Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez ndodhet në gjednje kritike shëndetësore pas një ndëryrjeje kirurgjikale.

Source News Feed: EMEA Picture Service ,Germany Picture Service A man walks past a mural in Caracas January 2, 2013. Venezuelan President Hugo Chavez is aware that his condition is complicated following a fourth cancer operation in Cuba, Vice President Nicolas Maduro said on Tuesday, as the OPEC nation watches for clues to the socialist leader's health. The words read, Chavez, heart of my country. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins (VENEZUELA - Tags: POLITICS HEALTH)

Hugo Chavez Wand Krankenhaus

Kardinali venezualian Jorge Urosa Savino u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit të vet, që të luten për presidentin e sëmurë, Hugo Chavez. «T´i lutemi Zotit, që t`i japë forca në këto momente të vështira," tha ipeshkvi i Karakas, për të përditshmen «El Universal». Urosa njihet si kritik i Chavezi-t. Kardinali shprehu po ashtu besimin se politikanët e vendit do të veprojnë në përputhje me kushtetutën, nëse Chavez-i nuk mund të bëjë betimin si president siç është parashikuar më 10 janar.

Zëvendëspresidenti Nicolas Maduro pati njoftuar më parë për komplikacionet që ka pasur Chavez mbas operimit të kancerit. Në mes të muajit dhjetor presidentit iu desh t`i nënshtrohej sërish një ndëhyrjeje kirurgjikale në Kubë. Sipas njoftimeve të shtypit, gjendja e tij u keqësua.

****ARCHIVBILD****Venezuela's President Hugo Chavez, left, hugs a hospital worker, back to camera, during a visit to injured people after a refinery explosion at the Rafael Calle Sierra's public hospital in Punto Fijo, Venezuela, Monday, Aug. 27, 2012. A fire at the Amuay refinery spread to a third fuel tank on Monday nearly three days after a powerful explosion that killed 41 people and ignited the blaze, Vice President Elias Jaua said. (Foto:Ariana Cubillos/AP/dapd)

Hugo Chavez duke dalë nga spitali, 27 gusht 2012

Zëvendëspresidenti Maduro i hodhi poshtë spekullimet e bëra për gjendjen kritike shëndetësore të Hugo Chávezit. Pas operacionit Chávez është sërish i vetëdijshëm. "Presidenti është duke e përballuar me dinjitet dhe guxim sëmundjen e tij", tha ai.

Opozita kërkon sqarime për gjendjen shëndetësore të Chavez

Thëniet e Chávez-it kanë përfunduar në titujt e gazetave ndërkombëtare sidomos sulmet verbale të tij kundër SHBA-së. Ai mbante lidhje të ngushta me Iranin dhe Bjellorusinë.

Chavez u rizgjodh në muajin tetor si president i vendit. Sipas kushtetutës ai duhet të fillojë punën në detyrë më 10 janar dhe ta mbajë atë deri në vitin 2019. Nëse ai nuk do të jetë në gjendje, atëherë duhet të zhvillohen zgjedhje të reja.