Izraeli hyn me trupa tokësore në Rripin e Gazës | Bota | DW | 03.01.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Izraeli hyn me trupa tokësore në Rripin e Gazës

Hyrja nga toka vjen pas një jave bombardimesh nga ajri

default

Shpërthim pas një bombardimi izraelit në veri të Rripit të Gazës.

Trupa tokësore të ushtrisë izraelite kanë kaluar kufirin me Rripin e Gazës. Këtë e pohuan zëdhënës të ushtrisë dhe dëshmitarë okularë në territorin palestinez. Sipas tyre, njësitë depërtuan në Rripin e Gazës nga veriu dhe nga lindja. Prej ditësh Izraeli kishte përqendruar tanke dhe këmbësori në kufi. Më parë artileria e kishte goditur Rripin e Gazës me granata. Aviacioni ushtarak bombardoi më shumë se 40 caqe të Hamasit islamik. Sipas të dhënave palestineze, në to u vranë të paktën 26 vetë. 13 palestinezë vdiqën në një sulm me raketa ndaj një xhamie në qytetin Beit-Lahija. Nga ana e tyre luftëtarë të Hamasit lëshuan përsëri raketa mbi jugun e Izraelit. Si pasojë u plagosën dy izraelitë.

 • Data 03.01.2009
 • Autor Aj
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/GRTM
 • Data 03.01.2009
 • Autor Aj
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/GRTM