Itali : Ashpërsohet politika kundër të huajve | Evropa | DW | 13.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Itali : Ashpërsohet politika kundër të huajve

Ministri i ri i punëve të brendëshme në Itali, Roberto Maroni bashkë me kryebashkiakun e ri të Romës, Xhani Alemano do të ashpërsojnë luftën kundër migrantëve.

Ekspert italian i kufirit duke kontrolluar një pasaportë

Ekspert italian i kufirit duke kontrolluar një pasaportë

Maroni i partisë së djaathtë Lega Nord, po planifikon një paketë ligjesh për parandalimin e migracionit ilegal. Në këtë kuadër s´ka dyshim se Italia do të marrë parasysh legjislacionin evropian, tha ministri. Planet e Maronit në radhë të parë synojnë të ndalojnë futjen e emigrantëve rumunë si dhe të romëve nga Evropa Lindore.

Rumania është qysh prej një viti antare e BE-së, por ende nuk është pjesë e marrëveshjes së Shengenit: "Ne po punojmë në hartimin e një ligji, që është mjaft rigoroz, por që merr në konsideratë të gjitha normat evropiane. Ne jemi t ëvetëdijshëm, që duhet të punojmë për një legjislacion të drejtë për integrimin e bashkëqytetarëve jo intalinë në vend", u shpreh ministri i brendshëm italian Maroni.

 • Data 13.05.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Dz8z
 • Data 13.05.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Dz8z