Ish-komandanti i Xhihadit Islamik në Shqipëri sërish në arrest | Ballkani | DW | 21.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Ish-komandanti i Xhihadit Islamik në Shqipëri sërish në arrest

Mohamed al-Zavahiri është vëllai i personit numër 2 në rrjetin terrorist të Al Kaidas, Ayman al Zavahiri

default

Në Egjipt është riarrestuar pak pas lirimit ish-komandanti i aktiviteteve të Xhihadit Islamik në Shqipëri dhe në Bosnjë. Ai është Mohamed al-Zavahiri, vëllai i personit numër 2 në rrjetin terrorist të Al Kaidas, Ayman al Zavahiri, i cili besohet se është në arrati së bashku me Osama Bin Ladenin. Mohamed Al Zavahiri qëndroi në burg për 10 vjet.

Bin Laden und El Zawahiri in El Kaida Camp

Osama bin Laden dhe zëvendësi i tij Ayman el Zavahiri.

Por në vitin 1998 një gjykatë egjiptiane e pati dënuar atë me vdekje në mungesë. Tani ai do të dalë para një gjyqi ushtarak, për të rivlerësuar përzierjen e tij në ngjarjet e vitit 1998. Gjatë luftërave ballkanike në vitet '90, si komandant ushtarak i rrjetit terrorist Xhihadi Islamik, Mohamed al-Zavahiri ka drejtuar aktivitetet e grupit në Shqipëri dhe Bosnjë. Së bashku me të vëllanë, zëvendësin e Bin Ladenit, Mohamed al-Zavahiri besohet se kanë drejtuar lëvizjen e Xhihadit Islamik në Egjipt.

Autor: Auron Dodi (dpa)

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 21.03.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10dJ4
 • Data 21.03.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10dJ4