Irani e Perëndimi | Politika | DW | 29.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Politika

Irani e Perëndimi

Pas vendimit ndërkombëtar për sanksione të reja, Irani kërcënoi me mbylljen e ngushticës strategjike të Hormuzit.

Grindja atomike me Iranin kërcënon të shkallëzohet. Ne foto: Presidenti Ahmadinexhad ne nje parade ushtarake ne Iran

Grindja atomike me Iranin kërcënon të shkallëzohet

Viti 2011 shënoi një acarim të konfliktit mes Perëndimit dhe pushtetmbajtësve në Iran. Pas vendimit të bashkësisë ndërkombëtare për sanksione të reja kundër Iranit, për shkak të vazhdimit të programit të tij atomik, regjimi i mullave ndërmorri manovra ushtarake pranë ngushticës me rëndësi strategjike të Hormuzit. Irani kërcënoi se mund ta mbyllë këtë ngushticë, prej ku transportohet rreth 40 përqind e naftës botërore. SHBA u përgjigjen se nuk do ta lejojnë këtë. A do ta shpejtojnë kërcënimet ushtarake acarimin dhe zgjidhjen e konfliktit me Iranin?

DW.COM