Inisiativë e re në OKB kundër dënimit me vdekje | Gjermania - Tregu i punës | DW | 02.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Inisiativë e re në OKB kundër dënimit me vdekje

Më shumë se 70 shtete, ndër të cilat edhe shtete të Bashkimit Europian, kanë nisur në Kombet e Bashkuara një inisiativë të re kundër dënimit me vdekje. Në një projektrezolutë të Komisionit për të drejtat e njeriut, që u paraqit në Asamblenë e Përgjithshëm të OKB-së, ato bëjnë thirrje që zbatimi i dënimeve të shpallura me vdekje të shtyhet fillimisht. Qëllimi afatgjatë i kësaj inisiative është që dënimi me vdekje të hiqet tërësisht. SHBA-të bënë menjëherë të ditur kundërshtimin e tyre ndaj kësaj inisiative të re. Dënimi me vdekje zbatohet në 69 vende, të cilat janë të përfaqësuara edhe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. 90 përqind e të gjitha ekzekutimeve kryhen në SHBA, Kinë, Pakistan, Sudan, Irak dhe Iran.

 • Data 02.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C0J1
 • Data 02.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C0J1