Ilir Meta kërkon dorëheqjen | Ballkani | DW | 14.01.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Ilir Meta kërkon dorëheqjen

Dorëheqja vjen pas publikimit të një videoje ku shiheshin Ilir Meta së bashku ish-ministrin e Ekonomisë Dritan Prifti duke biseduar mbi afera korruptive.

default

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Ekonomisë, Ilir Meta ka dhënë të premten (14.01) në mesditë dorëheqjen nga posti. Ai u tha gazetarëve në Tiranë se këtë e bënte, pasi lënia e imunitetit të deputetit ditën e mërkurë nuk ishte e mjaftueshme.”Është shumë e rëndësishme lënia e detyrave qeveritare për të shkuar në prokurori si qytetar i lirë”, deklaroi Ilir Meta. Ai paralajmëroi se “do të vijojë betejën ligjore dhe penale si qytetar i thjeshtë për të zbardhur të vërtetën”.

Ai nuk përmendi detyrën si kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, por tha se strukturat e kësaj partie, që është pjesë e koalicionit qeveritar, do të mblidhen për të marrë vendimet e mëtejshme.

Ditën e martë njëri prej televizioneve kryesore në Shqipëri publikoi një video të filmuar fshehtas ku Ilir Meta së bashku ish-ministrin e Ekonomisë Dritan Prifti bisedonin mbi afera korruptive dhe emërime të simpatizantëve në administratë. Meta e ka quajtur videon “një motazh për shantazh politik në prag të fushatës”. Më herët gjatë ditës së sotme lëvizja “Mjaft” zhvilloi një protestë ku kërkoi dorëheqjen e Metës.

Autor: Arben Muka
Redaktor: Pandeli Pani

 • Data 14.01.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/zxZC
 • Data 14.01.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/zxZC