Greqia me qeveri të re | Evropa | DW | 25.06.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Greqia me qeveri të re

Koalicioni konservator dhe socialist forcon ujdinë. Venizelos bëhet ministër i Jashtëm i Greqisë. Ndërkohë që qeveria e re greke u betua në Athinë.

Qeveria e re greke është betuar në Athinë. Ceremonia tradicionale ortodokse në rezidencën presidenciale u drejtua nga kryepeshkopi Hieronimi II. Presidenti i shtetit grek, Karolos Papulias i uroi shumë sukses në përmbushjen e detyrave kreut të qeverisë së konservatore, kryeministrit Antonis Samarash dhe partnerit të koalicionit dhe zëvëndëskryeministrit socialist, Evangelos Venizelos, ka njoftuar të martën televizonin grek.

Pas largimit të Partisë e Majta demokratike nga aleanca qeveritare partia konservatore "Nea Demokratia" - Demokracia e re- ra dakord bashkë me socialistët për një koalicion të ri. Të dyja partitë kanë një mazhorancë të ngushtë të 153 vendeve nga 300 vendet e parlamentit grek në Athinë.

Pamje nga ceremonia tradicionale në rezidencën presidenciale

Pamje nga ceremonia tradicionale ortodokse në rezidencën presidenciale

Venizelos - ministër i Jashtëm

Ndryshimi më i rëndësishëm në kabinetin e ri qeveritar grek është fakti se kreu i socialistëve, Venizelos, do të jetë ministër i Jashtëm dhe zëvendëskryeministër. Me këtë ujdi sinjalizohet se socialistët do ta mbështesin qeverinë e re më të gjitha forcat, thuhet nga qarqet e socialistëve. Nuk do të ketë ndryshime në postin e ministrit të Financacve. Ioannis Stournaras do të mbetet kreu i financave greke me qëllim të ruajtjes së vazhdimësisë së punës në kushtet e krizës së rëndë greke. Stournaras gëzon edhe besimin e kreditorëve. Ndërkohë e Majta Demokratiek greke e cila ofronte 14 mandate e braktisi qeverinë në grindjen për mbylljen e radiotelevizionit shtetëror ERT. Konservatorët grekë zotërojnë 125 mandate në parlament, ndërsa socialistët më shumë se 28.