Gjendje e jashtëzakonshme në Gjeorgji | Gjermania - Tregu i punës | DW | 08.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Gjendje e jashtëzakonshme në Gjeorgji

Pas demonstratave disaditëshe kundër qeverisë
në Gjeorgji presidenti ´Maihail Sakashvili (Michail Sakaschwili) ka vendosur gjendjen e jashtëzakonshme. Sipas të dhënave qeveritare gjatë periudhës së gjendjes së jashtëzakonshme janë të ndaluara të gjitha demonstratat. Para disa orësh qeveria për herë të parë përdori dhunën kundër demontruesve përkrahës të opozitës. Më shumë se 300 demonstrues u plagosën. Një stacion televiziv kritik ndaj qeverisë u mbyll. Opozita gjeorgjiane akuzon presidentin Sakashvili për stil autoritar qeverisës dhe për dështim në luftimin e varfërisë dhe të korrupsionit. Kryetari i shtetit akuzon Rusinë për nxitjen e protestave. Ministria e jashtme në Moskë e kundërshtoi këtë si provokim.

 • Data 08.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C5QU
 • Data 08.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C5QU