Gjendja e sistemit juridik në veri të Kosovës dhe raprotet shqiptaro-serbe | Hapat | DW | 06.05.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Gjendja e sistemit juridik në veri të Kosovës dhe raprotet shqiptaro-serbe

Qeveria e Kosovës hedhë poshtë mundësinë që vënia në funksion e gjykatave në veri të Kosovës, të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi. Zyrtarë të misionit të Bashkimit Evropian për polici dhe drejtësi, EULEX, thonë se ata do të donin që gjykatat në veri të jenë funksionale. Por, sipas tyre, për një zgjidhje afatgjate nevojitet një marrëveshje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Raportet shqiptaro-serbe janjë një temë e trajtuar shpesh nga shkencëtarët në Beograd dhe Prishtinë. Por shpesh atyre u jepet ngjyrë varësisht nga përkatësia e personit që studjon këto raporte. Dr. Sabri Rexha, ligërues në Fakultetin e Edukimit në Universitetin e Prishtinës ka nxjerrë kohët e fundit një libër me të cilin përpiqet të hedhë më shumë dritë mbi këtë problematikë.

Audio dhe video për temën

 • Data 06.05.2011
 • Autor Bekim Shehu/Bahri Cani
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/11Amj
 • Data 06.05.2011
 • Autor Bekim Shehu/Bahri Cani
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/11Amj