1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Futbolli gjerman dhe viti 2007

Pika kulminante e vitit futbollistik ishte mbrojtja e titullit kampion nga futbollistet gjermane, në fund të muajit shtator në Kinë.

Ekipi gjerman i futbollit për femra

Ekipi gjerman i futbollit për femra

Rezultati vendimtar 2:0 në ndeshjen me Brazilin u arrit pak minuta para përfundimit të lojës: „Topi afrohet. Goditje me kokë. Gol, gol për Gjermaninë. Rezultati 2:0. Dhe kjo ishte Simone Laudehr."

Birgit Prinz, me kupën e fitores 2007 FIFA Women's World Cup soccer

Birgit Prinz, me kupën e fitores 2007 FIFA Women's World Cup soccer

Fituesja e titullit të futbollistes botërore, Birgit Prinz kishte shënuar më parë golin, që bëri të mundur fitoren: „Ne patëm sot shumë fat, por shënuam edhe gola. Luajtëm shumë mirë si ekip, dhe nuk është keq që morrëm edhe titullin e kampionit".

Falë mbrojtëses Nadine Angerer, gjermanet arritën të fitonin titullin e kampionit pa marrë asnjë gol nga kundërshtaret. Kjo nuk ka ndodhur kurrë, as në futbollin e meshkujve. Rreth 15.000 tifozë i dhuruan ekipit të traineres Silvia Neid, një pritje triumfale kur mbërriti në Frankfurt: „Entuziazmi i njerëzve ishte i papërshkrueshëm, euforia e tyre po ashtu. Ishte shumë bukur."

Franck Ribery majtas dhe Gilberto në ndeshjen Hertha BSC Berlin dhe FC Bayern Munich

Franck Ribery majtas dhe Gilberto në ndeshjen Hertha BSC Berlin dhe FC Bayern Munich

Në vitin 2011 mbrojtja e titullit do të bëhet në atdhe. Sepse FIFA i ka besuar Ligës gjermane të futbollit organizimin e kampionatit të ardhshëm të futbollit për femra. Pas kampionatit të futbollit për meshkuj, tifozët gjermanë mundën të gëzohen edhe me futbollin për femra. Gjermanët u kualifikuan për kampionatin europian, që pritet të zhvillohet në vitin 2008 në Austri dhe Zvicër. Traineri Joachim Löw u tregua i kënaqur me rezultatin e shortit: „Mendoj se kemi shanse të mira për tu kualifikuar."

Werder Bremen

Werder Bremen

Në ndeshjet e bundesligës në muajin, FC Shalke 04 kujtoi se arriti të bëhej kampion, kur kryesoi ndeshjen 2:0 me Arminia Bielefeld-in dhe kryesuesi i tabelës VfB Stuttgart u rrah nga Energie Cottbus-i me rezultatin 0:1. Por Thomas Hitzlsperger, e shpëtoi Shtutgardin me golin e barazimit.

„Topin e ka , gol, dhe çfarë goli"

Me këtë rezultat 1:1 shtutgardasit siguruan marrjen e titullit kampion, për herë të pestë në historinë e futbollit gjerman. Shalke arriti të bëhej nënkampione, me rezultat më të mirë se Werder Bremen-i.

Mario Gomez, sulmuesi i ekipit u kurorëzua me titullin futbollisti më i mirë i vitit. 22 vjeçari që luan edhe në kombëtaren gjermane ishte i përgatitur të merrte titullin: „Sepse e di që kam bërë shumë për ta marrë këtë titull. "

Bayerni i Mynihut doli u zhgënjyer nga sezoni futbollistik. Ai humbi jo vetëm titullin rekord, por edhe kualifikimin për ligën e kampioneve. Koseguencat që patën ishin, që klubi ka investuar tani 70 milionë euro për lojtarët e rinj dhe ka arritur ndërkohë të përmirësojë rezultatin.

 • Data 21.12.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Cekh
 • Data 21.12.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Cekh