Fshatrat me popullsi maqedonase në Shqipëri / Jeta e serbëve në Gjilan | Hapat | DW | 27.02.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Fshatrat me popullsi maqedonase në Shqipëri / Jeta e serbëve në Gjilan

1. Rajoni i Prespës së vogël në Shqipëri, në të cilin ndodhen nëntë fshatra të banuara me maqedonas vitet e fundit ka pësuar ndryshime pozitive. Vera Todorovska vizitoi këtë rajon kufitar dhe u njoh me jetën e njerëzve atje.

2. Serbët në komunën e Gjilanit jetojnë kryesisht nga ndihmat e qeverisë së Serbisë, pastaj prej bujqësisë dhe një pjesë nga ndihmat e qeverisë së Kosovës. Në dallim prej shumicës së komunave të tjera, serbët e këtij rajoni marrin pjesë në punën e institucioneve kosovare. Serbët në këtë rajon kanë nënkryetarin e Kuvendit Komunal i cili vazhdon të ndihmojë bashkëkombasit e tij. Korrespodenti i redaksisë së Deutsche Velles, Refki Alija vizitoi serbët e Gjilanit.

Audio dhe video për temën

 • Data 27.02.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/H2r5
 • Data 27.02.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/H2r5