Franca bllokon trenat për të mos hyrë refugjatët nga Italia | Evropa | DW | 18.04.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Franca bllokon trenat për të mos hyrë refugjatët nga Italia

Meqë Italia ndihet e lënë vetëm nga vendet evropiane në problemin e refugjatëve nga Veriu i Afrikës, autoritetet u japin atyre leje të përkohshme qendrimi. Kështu ato mund të udhëtojnë në hapësirën Shengen. Teorikisht!

epa02582837 Illegal immigrants from North Africa arrive on the southern Italian island of Lampedusa island, Sicily region, Italy, on 14 February 2011. The unstoppable flow of illegal immigrants arriving in Italy from Tunisia and the decision of the Egyptian armed forces to suspend the Constitution and dissolve the Parliament are the main issues in today's Mediterranean newspapers. The situation in Tunisia, which is driving thousands of people towards the Italian coasts, dominates the front pages of Italian and Tunisian newspapers. The Tunisian newspaper in the French language La Presse writes that Tunisia rejects any attack on its sovereignty, referring to the suggestion made by Italian Interior Minister Roberto Maroni to send police forces to the North African country to stem the wave of illegal migrants. EPA/CIRO FUSCO +++(c) dpa - Bildfunk+++

Shumë refugjatë mbërrijnë në Itali

Fundjava e kaluar ishte e vështirë për qytetin italian Ventimiglia. Drama e refugjatëve nuk zhvillohet tanimë vetëm në jug të Italisë, por edhe në skajin veriperëndimor të vendit.

epa02684249 One of the 30 Tunisian migrants kept in a Lampedusa reception center gestures while policemen escort him before his repatriation on 12 April 2011 at the airport on the Italian island of Lampedusa, on 12 April 2011. Since Tunisia's authoritarian president Zine el-Abidine Ben Ali was toppled by a popular uprising in January, some 23,000 Tunisians have arrived in Italy, mostly to the overburdened island of Lampedusa. EPA/ETTORE FERRARI +++(c) dpa - Bildfunk+++

Ventimiglia, në kufi me Francën, është kthyer në vendin e shpresës: qindra refugjatë nga Tunizia kanë arritur atje, me shpresën për një jetë në Francë, apo në vende të tjera evropiane. Kampi pritës për refugjatët, i cili është ngritur në qytet pak javë më parë, tashmë është i tejmbushur. Kapaciteti i kampit mjafton për 150 vetë, por ky numër është tejkaluar prej kohësh. Në fundjavë (17./18.4.) autoritetet italiane vunë në jetë atë, që deri tani ishte kryesisht një kërcënim drejtuar Evropës, por që në kufi pritet të sjellë lehtësim konkret: refugjatët do të marrin leje qëndrimi me afat. Nga rreth 400 njerëzit, që kanë paraqitur deri tani kërkesën për leje qendrimi, më shumë se 120 e kanë marrë tani kartën e lakmuar ngjyrë rozë. Gjashtë muaj është e vlefshme kjo kartë dhe teorikisht me të mund të udhëtosh në të gjithë hapësirën Shengen.

Situatë në shkallëzim në kufirin italiano-francez

Por autoritetet franceze nuk janë dakord me këtë: Franca kërkon nga refugjatët dëshmi shtesë, që janë në gjendje të përballojnë vetë kostot e qendrimit. Dhe për të ndaluar dyndjen nga ana franceze e kufirit është bllokuar lidhja hekurudhore dhe janë ndaluar të gjithë trenat e drejtuar për në Francë.

Italian policemen escort migrants in Lampedusa, Italy, Wednesday, March 30, 2011. A Navy ship and a commercial ferry arrived in the morning, and at least three more are expected throughout the day. The ships will move some of the migrants to temporary shelters elsewhere in Italy. About 18,000 migrants, mostly Tunisians, have arrived in Lampedusa, which is closer to North Africa than to mainland Italy, since mid-January. Many have been transferred to other centers in Italy, but about 6,000 remain on the island. (AP Photo/Antonello Nusca)

Italia ndjehet e mbingarkuar nga refugjatët.

Për kryebashkiakun e Ventimiglias, Gaetano Scullino, kjo është një bllokadë: "Kjo është sigurisht një ditë bllokade. Janë anulluar 14 trena, të cilët normalisht udhëtojnë nga Ventimiglia për në Francë. Të hënën (18.4.) do shohim, nëse autoritetet franceze i pranojnë këto leje qendrimi, apo nëse kanë edhe pyetje të tjera. "

Megjithë lejet e qendrimit vetëm pak refugjatë kanë kaluar kufirin

Tek të gjithë të tjerët zemërimi dhe dëshpërimi janë të mëdha. Bashkë me qindra aktivistë për të drejtat e njeriut nga Italia dhe Franca ata u mblodhën në një marshim proteste para konsullatës franceze, pranë stacionit të trenave. Forcat italiane të sigurisë arritën të shmangin transformimin e protestave në dhunë.

Situata në kufi shkaktoi tensione diplomatike italiano-franceze

Italian interior minister Roberto Maroni gestures prior to the start of a press conference in Rome, Wednesday, Feb. 23, 2011. Italy's interior minister has met with his counterparts from five other EU countries to discuss the possible impact on immigration stemming from Libya's uprising. The interior ministers from Cyprus, France, Greece, Malta and Spain were in Rome for the talks. (Foto:Andrew Medichini/AP/dapd)

"Ne lëvizim brenda kuadrit rregullator evropian." Ministri i Brendshëm Roberto Maroni

Ministri i Jashtëm italian Franco Frattini ka paraqitur një protestë zyrtare kundër bllokadës së qarkullimit të trenave. Ndërsa ministri i Brendshëm Roberto Maroni forcoi kritikën e tij ndaj mungesës së mbështetjes nga shtetet e tjera të BE-së, në problemin e refugjatëve afrikanoveriorë. Në të njëjtën kohë Maroni mbrojti qendrimin italian: "Ne lëvizim brenda kuadrit rregullator evropian. U kemi dhënë refugjatëve dokumente udhëtimi dhe gjithçka u duhet. Kjo njihet nga Komisioni i BE-së, i cili ka deklaruar se Italia vepron sipas rregullave të marrëveshjes Shengen. Pra të gjithë njerëzit, të cilët kanë një leje qendrimi të përkohshme dhe duan të shkojnë në Francë, gëzojnë liri lëvizjeje."

Të dielën (17.4.) në mbrëmje u tha se trenat do të lëvizin sërish. Megjithatë në kufi ka kontrolle të forta. Në Ventimiglia janë vendosur shumë tunizianë, jo vetëm në kampin e pritjes, por edhe në stacionin e trenave. Refugjatët me leje qendrimi do të provojnë të kalojnë kufirin sa më shpejt të jetë e mundur. Të gjithë të tjerëve u duhet të mbajnë radhën për kartat rozë. Vlerësohet se çdo ditë mund të lëshohen deri në 100 karta të tilla.

Autor: Jan-Christoph Kitzel/Eliana Xhani

Redaktoi: Angjelina Verbica