Filloi sot në Sofje të Bullgarisë samiti i shteteve të Evropës Juglindore | Ballkani | DW | 20.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Filloi sot në Sofje të Bullgarisë samiti i shteteve të Evropës Juglindore

Ky është edhe takimi i parë i punës së Këshillit për Bashkëpunim rejonal i cili është pasues i Paktit të Stabilitetit për Evropën Juglindore.

Duke shtruar tapetin e kuq, në pritje të miqve të nivelit të lartë

Duke shtruar tapetin e kuq, në pritje të miqve të nivelit të lartë, Sofje

Në një intervistë dhënë Deutsche Welle në prag të samitit, koordinatori i këtij pakti, Erhard Busek sqaroi se:

Erhard Busek : Në të vërtetë ky është takimi i parë i punës i strukturave të rikrijuara të Këshillit për Bashkëpunim rejonal dhe në rend të ditës ndodhet programi punës i këtij institucioni. Kjo është rruga drejt rezultateve praktike, ndërkohë që një temë tjetër do të jenë natyrisht raportet me Kosovën. Në të vërtetë këtu nuk pritet ndonjë zgjidhje e re kur dihet fakti që Serbia nuk ka ende një qeveri dhe nuk dihet se si do të duket partneri në këtë mes.

Erhard Busek

Erhard Busek

Ndërkaq duke folur për nivelin e pjesëmarrësve në këtë samit, Busek nenvizoi:

Erhard Busek: Relativisht janë përfaqësues të lartë. Ky është një takim i krerëve të shteteve, pastaj i ministrave të jashtëm dhe drejtorëve politikë që do të mirren me problemet praktike. Sekretari i Përgjithshëm Hido Bishçeviq, nga Këshilli për bashkëpunim rajonal ka prezantuar një program shumë konkret të punës, i cili provon të hedh hapat e parë në fushën e infrastrukturës, por edhe në luftimin e katastrofave dhe masave të ngjashme dhe unë pres që ky program do të pranohet pozitivisht nga të pranishmit. Bëhet fjalë për prioritetet e ndërtimit të infrastrukturës, se si mund të futet Danubi në përdorim, a ekziston bashkëpunimi në raste katastrofash, pastaj masat në fushën e sigurisë dhe luftimit të kriminalitetit tejkufitar. Nuk duhet lënë anash as fushën e arsimit dhe kulturës.

Ndërsa duke folur për gjendjen aktuale në Serbi, qëndrimin e saj ndaj Kosovës dhe gatishmërinë e saj për të bashkëpunuar me BE-në, ai sqaroi:

Erhard Busek: Kjo do të varet nga përbërja e qeverisë por tek vet popullata një e treta është për Evropën. Besoj që kjo duhet të mbështetet dhe unë angazhohem ende për lirinë e qarkulllimit pa viza. Nuk bën ta harrojmë që gjenerata e vjetër kishte mundësi të udhëtonte për në vendin tonë ndërkohë që gjeneratave të reja i është mohuar kjo e drejtë.

DW.COM

 • Data 20.05.2008
 • Autor Intervistën e zhvilloi Sonila Sand
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/E3B4
 • Data 20.05.2008
 • Autor Intervistën e zhvilloi Sonila Sand
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/E3B4