Erdogan trazon Këlnin | Gjermania | DW | 24.05.2014
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Erdogan trazon Këlnin

Vizita e kryeministrit turk Erdogan të shtunën në Këln polarizoi komunitetin turk. Kjo, pavarësisht faktit se ky qytet duron shumë dhe konsiderohet si tolerant. Kryebashkiaku Roters e cilësoi vizitën provokim.

Kryeministri turk Recep Tayyip Erdogan hodhi poshtë kritikat e Perëndimit ndaj stilit të tij qeverisës. Vendimi i kombit turk duhet të respektohet, tha ai gjatë vizitës së tij të shkurtër në Këln. Edhe kritikat ndaj qendrimit të policisë turke me demonstruesit ai i quajti të gabuara, pasi sipas tij bëhet fjalë për "akte terroriste". Erdogan theksoi se është për integrimin e turqve në Gjermani por kundër "asimilimit". Kryeministri turk nënvizoi lidhjen mes turqve në Evropë dhe Turqisë. Ai tha se sillte me vete "përshëndetjet e 77 milionë vëllezërve" në Turqi. Erdogan u brohorit në Këln në Lanxess-Arena nga rreth 15.000 përkrahës me duartrokitje dhe brohoritje si "Turqia është krenare për ty".

Duke iu referuar rreth 301 viktimave në tragjedinë në minierën e Somas, Erdogan theksoi se do të bëjë gjithcka për të nxjerrë para përgjegjësisë fajtorët e katastrofës.

Protesta kundër vizitës së Erdoganit

Protesta kundër vizitës së Erdoganit në Këln24.05.2014

Protesta kundër vizitës së Erdoganit në Këln, 24.05.2014

Pak orë para vizitës së diskutueshme të kryeministrit turk Recep Tayyip Erdogan në Këln në qytetin e katedrales, u mblodhën mijëra vetë për të demonstruar. Aksioni i protestës zhvillohej me moton „Ne i themi jo Erdoganit“. Shumë protestues mbanin bluza me mbishkrimin: „Kudo Taksim – kudo qëndresë“ duke aluduar kësisoj për protestat kundër qeverisë islamiko-konservatore të Turqisë në sheshin Taksim në Stamboll. Të tjerë kishin vënë helmeta sigurie me mbishkrimin „Soma“, emrin e qytetit ku humbën jetën 301 minatorë.

Të premten (23.05.2014) në mbrëmje u desh të ndërhynte policia në qendër të qytetit për të ndarë përkrahësit nga kundërshtarët e Erdoganit. Sipas një zëdhënësi të policisë të dyja palët këmbyen retorika të ashpra. Kryetari i bashkisë së Këlnit Jürgen Roters bëri thirrje për maturi. Në të njëjtën kohë Roters duke folur të shtunën (24.05.) për radion gjermane WDR, e cilësoi vizitën e Erdoganit në Këln një provokim në sfondin e tragjedisë në minierën e Somas dhe protestave të dhunshme në Turqi.