Egjipti në udhëkryq pas zgjedhjeve | Bota | DW | 18.06.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Egjipti në udhëkryq pas zgjedhjeve

Ushtria kufizon pushtetin e presidentit pas zgjedhjeve në Egjipt, ndërkohë që Vëllazëria Myslimane feston fitoren e kandidatit të saj, Mursi pa dalë rezultatet. Frontet ashpërsohen.

Pas zgjedhjeve presidenciale në Egjipt, hyn në një raund të ri lufta për pushtet mes ushtrisë dhe islamistëve. Vëllazëria Myslimane feston kandidatin e saj, Mohamed Mursi si fituesin e zgjedhjeve, megjithëse rezultatet nuk kanë dalë ende. Mijëra përkrahës të Mursiut dolën të Hënën në sheshin Tahrir, në qendër të Kajros për të festuar idolin e tyre.

Sipas llogaritjeve jozyrtare, Mursi ka një avantazh të vogël ndaj ish-kryeministrit Ahmed Shafik. Ai ka marrrë rreth 52 për qind të votave në garën me kandidatin e regjimit të vjetër të ish-presidentit Hosni Mubarak, Ahmed Schafik, i cili ka fituar rreth 48 për qind të votave. Ndërkohë përkrahësit e Schafik-ut i hedhin poshtë këto të dhëna. Zyrtarisht rezultatet pritet të publikohen ditën e Enjte (21.06). Numërimi i votave është bërë në 98 për qind të qendrave të votimit.

Mohammed Mursi, kandidati i Vëllazërisë Myslimane

Mohammed Mursi, kandidati i Vëllazërisë Myslimane

Europa vlerëson zgjedhjet si "hap të rëndësishëm"

Këshilli Ushtarak qeverisës, i cili mori në dorë fatet e Egjiptit pas largimit të Mubarakut, kundërpërgjigjet me një ndryshim kushtetues. Përmes një deklarate kushtutuese ai kufizon dukshëm pushtetin e presidentit. Në të njëjtën kohë ajo i kaloi kompetencat e parlamentit të shpërndarë në duart e udhëheqjes ushtarake. Të Enjten e kaluar, Gjykata Kushtetuese papritur shpërndau parlamentin e parë të zgjedhur para katër muajsh që nga koha e rrrëzimit të ish-pushtetmbajtësit Hozni Mubarak.

Ndërkohë, Maja Kocijancic, zëdhënësja e së ngarkuarës së BE-së, për politikën e Jashtme, Catherine Ashton i vlerësoi të Hënën zgjedhjet në Egjipt, si "një hap të rëndësishëm në rrugën e tranzicionit demokratik të Egjiptit". Për herë të parë egjiptianët dolën në zgjedhje të vërteta për presidentin e tyre. Bashkimi Europian mbështet luftën paqësore të egjiptianëve për të drejtat e tyre dhe përpjekjet për demokraci. "Një gjë është e qartë: Tranzicioni demokratik nuk duhet të vihet në pikëpyetje".

Autor: dpa/Arapi

Redaktoi: Pandeli Pani