Edita Tahiri kryeson dialogun Prishtinë - Beograd | Ballkani | DW | 24.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Edita Tahiri kryeson dialogun Prishtinë - Beograd

Hashim Thaçi emëron zevëndëskryeministren Edita Tahiri si kryetare e delegacionit në bisedimet Kosovë - Serbi

default

Edita Tahiri, zevëndëskryeministre e qeverisë së Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në ditën e dytë si kryeministër i rizgjedhur vendosi që Edita Tahiri të jetë udhëheqëse e delegacionit të Republikës së Kosovës për dialogun për çështje praktike me Serbinë. Tahiri në qeverinë e re të Kosovës mban postin e zëvëndëskryeministres, ndërsa në qeverinë e kaluar ishte ministre e administratës publike. Në një komunikatë për medie nga kryeministria, thuhet:

Dialogu me Serbinë si shtete të pavarura dhe sovrane dhe zgjidhja e problemeve praktike është në të mirë të të gjithë qytetarëve të rajonit dhe është vlerë dhe standard evropian”.

Kryeministri Thaçi, dialogun me Serbinë e ka vendosur ndër prioritetet e qeverisë së tij, mirëpo, akoma nuk bëhet e ditur data se kur do të fillojë ky dialog. Qeveria në Beograd ka kohë që është shprehur se ata tashmë e kanë gati ekipin negoiciator për të hyrë në bisedime me Prishtinën dhe delegacioni serb do të kryesohet nga Borko Stefanoviq.

Autor: Bekim Shehu

Redaktoi: Mimoza Cika - Kelmendi

 • Data 24.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10P38
 • Data 24.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10P38