Duel mes Ministrit të Jashtëm dhe Prokurores së Republikës | Ballkani | DW | 28.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Duel mes Ministrit të Jashtëm dhe Prokurores së Republikës

Lulzim Basha refuzon të paraqitet në Prokurori si i pandehur dhe ngre padi ne Gjykatë për Ina Ramën, për shkelje proceduriale.

Zëdhënësja e Prokurorisë së Përgjithshme, Olta Zhiti tha sot për DW se "gjithshka është bërë e ditur në momentin e fundit, kur pritej që Ministri i Jashtëm, deputeti i PD-së me imunitet të hequr, Lulzim Basha, i sapokthyer nga Brukseli të paraqitej si i pandehur ne organin e akuzës. " Ajo tha se "kur akrepat e orës ju afruan të enjten, më 27 nëntor, kohës së caktuar nga Prokuroria, në dyert e saj është paraqitur vetëm avokati i Zotit Basha, Zef Nikaj me një prokurë përfaqësimi nga klienti i tij. Ndonëse dy ditë më parë kishte qenë vetë avokati që u pat deklaruar mediave të Tiranës, se klienti i tij "do të paraqitej në Prokurori, në respekt të institucioneve kushtetuese," ai i solli dje organit të akuzës kundërshtimin e Lulzim Bashës, ndaj thirrjes së Prokurorisë, për ta marrë atë si të pandehur. Avokati Zef Nikaj bëri me dije gjithashtu se Ministri i Jashtëm Basha, ka ngritur padi ndaj Prokurores së Republikës Ina Rama në Gjykatën e Tiranës."

Pas këtij njoftimi, në organin qëndror të akuzës, avokati Nikaj, në një konferencë shtypi të improvizuar para godinës së Prokurorisë, ai e cilësoi kërkesën e Prokurorise për ta marrë Bashën në pyetje si i pandehur "nje shkelje ligjore flagrante." Duke iu referuar nje vendimi të Gjykatës së Tiranës, të 10 ditëve më parë, 18 nëntorit 2008, ai tha se "kryerja e veprimeve hetimore i ndalohet Prokurorisë."

"Kam kërkuar pavleftshmërinë e akteve proceduariale dhe përpara Gjykatës së shkallës së parë në Tiranë. Nuk ka asnjë akt ligjor që t`i ketë atribuar Zotit Basha të qënit i pandehur, në bazë të nenit 34, pika 1, të Kodit të procedurës penale," tha Zef Nikaj, avokat i Lulzim Bashës.

Thirrja për të shkuar në organin e akuzës si i pandehur i është dërguar Ministrit të Jashtëm, Lulzim Basha me anë të postës. Ai akuzohet për shpërdorim detyre dhe abuzime me fondet publike në ndërtimin e autostradës Durrës - Kukës, konkretisht të segmentit rrugor Rrëshen -Kalimash. Ekspertët e sektorit të krimit ekonomiko- financiar në Prokurorinë e Përgjithshme kanë publikuar shifrën prej 232 milion eurosh, që Basha i ka shkaktuar, sipas tyre, buxhetit të shtetit. Afati i fundit ligjor brenda të cilit Prokuroria e Përgjithshme duhet të çojë dosjen Basha në Gjykatë është 6 dhjetor 2008. Në mjediset e organit të akuzës ngritja e padisë ndaj Prokurores së Republikës, Ina Rama, për shkelje proceduriale shihet si një manovër e Lulzim Bashës dhe avokatit të tij për të fituar kohë në përballjen me Gjykatën.

Legjislacioni i Shqipërisë nuk lejon marrjen me forcë të të pandehurit për t´u paraqitur në Prokurori. Procedura që ndjek Prokuroria është njoftimi nga Sektori i saj i krimit ekonomiko financiar, me anë të postës për akuzat që rëndojnë mbi të dhe qënien i pandehur. Burime zyrtare nga Prokuroria e Përgjithshme thanë sot për DW se reagimi i Prokurores së Republikës, Ina Rama ndaj padisë së ngritur për të qenë teper lakonik kur ka thënë: "Zoti Basha, shihemi në gjykatë."


 • Data 28.11.2008
 • Autor Ani Ruci / Tiranë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/G5NH
 • Data 28.11.2008
 • Autor Ani Ruci / Tiranë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/G5NH