1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Drews: Barrikada mbi lumin Iber, barrikadë e turpit

Komandanti i KFOR-it, Erhard Drews, tha se KFOR-i mund ta largojë barrikadën mbi Ibër me forcë, por kjo sipas tij nuk do të kuptohej mirë nga ata që e kanë vendosur, sepse nuk do të ndërronte asgjë në mendjet e tyre.

Komandanti i forcave paqeruajtëse KFOR, gjenerali gjerman, Erhard Drews, tha sot se barrikada e vendosur nga serbët mbi urën e lumit Ibër në Mitrovicë, është një simbol i fuqishëm politik. Kjo barrikadë sipas tij simbolizon ndarjen e qytetit të Mitrovicës.

“Barrikada në urën kryesore mbi lumin Ibër përbën një simbol të fuqishëm politik. KFOR-i mund ta largojë atë me forcë, por kjo nuk do të kuptohej mirë nga ata persona që e kanë vendosur. Pra nuk do të ndërronte asgjë në mendjet e tyre”, tha gjenerali Drews, gjatë një vizite që bëri në qytetin e Mitrovicës. Ai takoi udhëheqësit shqiptarë të komunës së Mitrovicës.

Barrikada mbi lumin Ibër në Mitrovicë është barrikadë e turpit

Generalmajor Erhard Drews, Kommandeur Division Luftbewegliche Operationen, spricht am Donnerstag (06.05.2010) vor dem Rückkehrerappell in der Georg-Friedrich-Kaserne in Fritzlar zu Journalisten. Rund 500 Bundeswehrsoldaten sind nach ihrer Rückkehr von Auslandseinsätzen in Afghanistan und dem Kosovo mit einer militärischen Zeremonie empfangen worden. In den vergangenen zwölf Monaten waren insgesamt 1300 Soldaten der Brigade am Hindukusch und auf dem Balkan eingesetzt. Die einzelnen Soldaten waren vier bis sechs Monate dorthin abkommandiert. Foto: Uwe Zucchi dpa/lhe

Erhard Drews

“Barrikada që është vendosur në urën kryesore mbi lumin Ibër është barrikadë e turpit, që i jep karakter ndarjes së qytetit, por realiteti tek qytetarët është tjetër, sepse ata nuk e duan një gjë të tillë”, tha komandanti i KFOR-it.

Gjenerali Drews tha se barrikada kryesore mbi Lumin Ibër duhet të largohet sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse kjo është kundër vlerave dhe parimeve të Bashkimit Evropian, për një lëvizje të lirë.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Mun dhe qeveria e Kosovës kohët e fundit disa herë i kanë kritikuar forcat paqeruajtëse dhe misionin EULEX, të cilët sipas tyre nuk e kanë kryer punën si duhet në veri të Kosovës duke i bërë edhe përgjegjës. Këto kritika nuk e kanë shqetësuar fare komandantin e KFOR-it gjeneralin gjerman Erhad Drews. “Nuk është me rendësi nëse qeveria e Kosovës është e kënaqur apo jo me punën tonë. Me rëndësi është që me punën time të jenë të kënaqur ata që më japin urdhra. Ne i kemi punët më së miri kur të dy palët, pra shqiptarët dhe serbët janë të pakënaqur me ne”, tha gjenerali Erhard Drews duke ironizuar kritikat në adresë së KFOR-it dhe EULEX-it, të bera nga OKB-ja dhe qeveria e Kosovës.

 • Data 09.08.2012
 • Autor Bekim Shehu
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/15nDW
 • Data 09.08.2012
 • Autor Bekim Shehu
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/15nDW