1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Dialogu mes Prishtinës dhe Bogradit pas formimit të qeverisë së re të Kosovës /Problemet e veteranëve të luftërave në hapësirat e ish Jugosllavisë

1. Një prej detyrave urgjente të qeverisë së ardhshme të Kosovës do të jetë dialogu me palën serbe. Beogradi pohon se është i hapur për dialog për të gjitha çështjet, por shpreson se në rend dite do të vie edhe statusi i Kosovës. Në anën tjetër, Prishtina dhe bashkësia ndërkombëtare kanë përjashtuar këtë mundësi. Lidhur me dialogun e ardhshëm, Bahri Cani bisedoi me ministrin serb për Kosovën, Goran Bogdanoviq dhe raportuesen e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek.

2. Veteranët e lufëtrave të viteve 90-të në ish hapësirat e Jugosllavisë edhe në rastet kur janë të pafajshëm për krimet e kryera të luftës sot janë të margjinalizuar në Serbi dhe shpesh me probleme të mëdha psiqike. Megjithatë shoqëria dhe shteti kthejnë kokën anash. Dinko Gruhonjic.

 • Data 10.12.2010
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/QVZU
 • Data 10.12.2010
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/QVZU