Demonstruesit sulmohen nga policia - Përleshje në rrugët e kryeqytetit të Malajzisë | Bota | DW | 09.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Demonstruesit sulmohen nga policia - Përleshje në rrugët e kryeqytetit të Malajzisë

Në rrugët e kryeqytetit të Malajzisë Kuala Lumpur ka patur këtë të shtunë (9.7.) përleshje mes protestuesve dhe policisë. Një aleancë opozitare kishte bërë thirrje për protesta që kërkojnë reformën zgjedhore.

Pamje nga Kuala Lumpuri

Pamje nga Kuala Lumpuri

Në drejtim të turmës u hodh gaz lotsjellës, u përdorën shkopinjtë e gomës dhe kamionët që hedhin ujë me presion shpërndanë demonstruesit e mbledhur sot në mesditë (09.07.) në afërsi të stadiumit të pavarësisë Merdeka, në Kuala Lumpur. Mijëra policë kishin rrethuar që nga mesnata gjithë kryeqytetin e Malajzisë, Kuala Lumpur. Të gjitha rrugët hyrëse edhe linjat hekurudhore u bllokuan. Ndërkohë janë arrestuar rreth 650 demonstrues. Reformasi - reforma bërtisnin ata fort para se të futeshin në përdorim ujëhedhësit.

Pamje nga protestat e vitit 2009 në Malajzi

Pamje nga protestat e vitit 2009 në Malajzi

Gjithë mëngjesin policia kontrolli kalimtarët në qendrën e qytetit pothuajse të boshatisur. Edhe Omar Moktar Bin Abdullah është kontrolluar nga forcat policore.

"Policia kryen punën e saj. Ajo na tha që ne duhet të largohemi nga këtu. Por ne jemi të shqetësuar se ata mund të qëllojnë në çdo moment."

Grupi Besih 2.0 i cili angazhohet për më shumë demokraci dhe një sistem të drejtë zgjedhor në Malajzi kishte bërë thirrje për sot për zhvillimin e një demonstrate të madhe në Kuala Lumpur. Në demonstratë priteshin të merrnin pjesë deri në 100 mijë njerëz. Shefi i policisë malajziase Ismael Omar, vlerësoi se protesta mund të rrezikonte rendin dhe qetësinë në kryqytet prandaj nuk dha lejen e nevojshme për zhvillimin e protestës.

Megjithatë në qendër të Kuala Lumpurit u mblodhën mijëra demonstrues, në mesin e tyre shumë gra të mbuluara të cilët nuk deshën t'iu bindën paralajmërimeve të policisë. Sipas reporteres së kanalit të lajmeve Channel News Asia policia reagoi shpejt dhe me ashpërsi:

Në foto, Anwar Ibrahim

Në foto, Anwar Ibrahim

" Këtu në Qendrën Tregtare vetëm ca metra larg Sheshit të pavarësisë gjendja është absolutisht kaotike. Vazhdimisht policia qëllon me gaz lotësjellës që prej se mijëra demonstrues u grumbulluan përkundër ndalimit për ta bërë një gjë të tillë. Kjo gjendje është e padurueshme. Mua mu desh të largohem. Helikopterët fluturojnë pandërprerë mbi kryeqytet."

Gjatë përleshjeve me policisë thuhet të jetë plagosur edhe lideri i opozitës Anwar Ibrahim.

Sipas planifikimeve vitin e ardhshëm në Malajzi do të ketë zgjedhje. Grupi "Bersih 2.0" - Bersih do të thotë "pastërti" kritikon blerjen e përhapur të votave dhe kërkon akses të lirë tek mediet më të rëndësishme të vendit si dhe fushata më të gjata elektorale.

Malajzia që nga shpallja e pavarësisë në vitin 1957 qeveriset nga aleanca partiake Fronti Kombëtar. Kryeministri Najib Razak edhe pse mund të mburret me sukseset e arritura ekonomike megjithatë ndodhet nën presion për shkak të konflikteve të vazhdueshme etnike dhe fetare në Malajzi.

Autor: Udo Schmidt / Esat Ahmeti

Redaktoi: Aida Cama

DW.COM

Audio dhe video për temën