Dënohet ashpër atentati në Afganistan | Gjermania - Tregu i punës | DW | 07.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Dënohet ashpër atentati në Afganistan

Në mbarë botën është dënuar rreptë atentati me pasojat deri tani më të rënda në Afganistan. Sekretari i përgjithëshëm i OKB Ban Ki Mun dhe qeveria amerikane e quajtën atë një akt qyqar. Ban Ki Mun u shpreh i shqetësuar për shkak të gjendjes jostabile të sigurisë në Afganistan. Atentati kamikazë është kryer në provincën Baghlan, 150 kilometara në veri në Kabulit, kur një delegacion parlamentar vizitonte një fabrikë sheqeri, të ndërtuar me ndihmat gjermane. Sipas autoriteteve afgane, në këtë atentat janë vrarë 50 njerëz, ndër të cilët edhe gjashtë deputetë. Burimet jozyrtare flasin për më shumë viktima.

 • Data 07.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C4yZ
 • Data 07.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C4yZ