Clinton kundërshton kategorikisht një ndarje të Kosovës | Ballkani | DW | 31.10.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Clinton kundërshton kategorikisht një ndarje të Kosovës

Hillary Clinton inkurajon Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Dhënia fund tensioneve me Kosovën është për Serbinë një nga kushtet kryesore për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE.

Gjatë turneut të përbashkët ballkanik me të përfaqësuesen e BE-së për politikën e Jashtme, Catherine Ashton, sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton e inkurajoi Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën.

Negociatat me Prishtinën nuk e detyrojnë Beogradin të njohë pavarësinë e Kosovës, tha Klinton në kryeqytetin serb. Në të njëjtën kohë ajo kundërshtoi kategorikisht një ndarje të Kosovës, për të cilin ishte shprehur kryeministri serb Ivica Daçic. Kufijtë në Evropë nuk ndryshohen, tha Klinton.

epa03452473 From L to R: Serbian President Tomislav Nikolic, US Secretary of State Hillary Clinton, European Union High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton and Serbian Prime Minister Ivica Dacic pose for a photo in Belgrade, Serbia, 30 October 2012. During the visit Clinton and British Baroness Catherine Ashton, High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy, will reiterate US-EU resolve for Serbia and Kosovo to build on previous agreements and advance their dialogue, as well as to encourage concrete steps that will allow those countries to progress on their respective paths to EU membership. EPA/KOCA SULEJMANOVIC

Clinton dhe Ashton në Belgrad

Daçiç shprehu gatishmërinë për bisedime. Këto duhet të lidhen me një "përshpejtim të integrimit evropian" të Serbisë, tha ai.

Dhënia fund tensioneve me Kosovën është për Serbinë një nga kushtet kryesore për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE.

Këtë të mërkurë Klinton dhe Ashton priten në Prishtinë.

Clinton së bashku me të ngarkuarën e BE-së për politikën e Jashtme, Catherine Ashton, e filluan turin e vizitave në Sarajevë, ku kërkuan nga Bosnja të zbatojë reformat, 17 vjet pas përfundimit të luftës.