Chavez: Aleancë me vendet amerikanolatine për energjinë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 10.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Chavez: Aleancë me vendet amerikanolatine për energjinë


Presidenti i Venezuelës,Hugo Chavez, u ka liderëve të vendeve amerikanolatine që të formojnë një koalicion të ngushtë në sektorin e energjetikëse,i cili do të ndihmonte në rritjen ekonomike të vendeve pjesëmarrëse duke ndarë burimet energjetike.Ai u bëri thirrje prodhuesve të mëdhenj që tua shesin naftën lirë vendeve fqinjë.:"Ju propozoj që të bashkojmë forcat dhe të ndërtojmë së bashku një mekanizëm bashkëveprimi mes shteteve që nuk kanë naftë dhe që nuk mund ta përballojnë pagesën e 100 dollarëve për fuçi, tha Chavez në Samitin e vendeve amerikanolatine në Santiago, ku merrnin pjesë , po ashtu, Spanja dhe Portugalia.

 • Data 10.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C9z1
 • Data 10.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C9z1