Cernavodă | Evropa | DW | 17.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Cernavodă

Fillimi nga puna 1996, 2 reaktorë, 705,6 MW

default

Centrali i projektuar në vitet 80-të ka dy reaktorë. Ai është funksionim që prej vitit 1996. Të dy blloqet e reaktorëve sigurojnë në total 705,6 MW dhe mbulojnë një të pestën e nevojave të Rumanisë me energji elektrike. Ka patur plane edhe për tre reaktorë të tjerë, ndërtimi i të cilëve u la, sepse investitorët e huaj e klasifikonin tregun rumun si të pasigurtë.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA5x
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA5x