1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Centrali bërthamor koreano-verior Jongbion do të mbyllet deri në fund të vitit

Specialistët nga SHBA do të fillojnë të hënën mbylljen e centralit bërthamor koreano-verior Jongbion. Këtë e bëri të ditur i dërguari i posacëm i SHBA Kristofer Hill në Tokio. Hill tha se shpresonte që puna për mbylljen e centralit atomik të përfundojë deri në fund të vitit. Ekipi i specialistëve nga SHBA ndodhet ndërkohë në kryeqytetin koreano-verior Penjan. Koreja e Veriut ka premtuar mbylljen e centralit në këmbim të furnizimit me energji dhe lëshime politike. Marrëveshja u arrit në bisedimet gjashtë palëshe në të cilat krahas Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut merrnin pjesë edhe SHBA, Rusia, Kina dhe Japonia.

 • Data 03.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C0d3
 • Data 03.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C0d3