1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Bisedimet Kosovë-Serbi në Bruksel

Në Bruksel nisi të martën (9.3.) dialogu Kosovë-Serbi për zgjidhjen e çështjeve teknike me interes për qytetarët dhe për raportet dypalëshe. Dialogu ndërmjetësohet nga BE.

default

Nisin bisedimet

Negociatat në Bruksel do të fillojnë në mbrëmje për shkak të vonesës së delegacionit kosovar, i cili ka pritur, që të hënën (07.03. 2011) parlamenti në Prishtinë të miratojë një rezolutë për bisedimet. Mirëpo rezoluta e qeverisë për dialog me Serbinë nuk u miratua në parlament, pasi opozita paraqiti një dokument të sajin. Harmonizimi i këtyre dokumenteve pritet realizohet në seancën e ardhshme të parlamentit ditën e enjte (10.03.2011). Megjithatë Bashkimi Evropian insiston që palët të takohen këtë të martë duke iu përmbajtur marrëveshjes së mëparshme. Brukseli do të jetë ndërmjetësuesi kryesor në këto bisedime. E ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme, Chaterine Ashton, vlerëson se tani është koha optimale për fillimin e dialogut, me qëllim përmirësimin e raporteve mes Beogradit dhe Prishtinës, si dhe zgjidhjen e problemeve të qytetarëve, pohon zëdhënësja e saj Maja Kocijançiq. "Ne besojmë se është shumë me rëndësi që dialogu të fillojë dhe që Prishtina dhe Beogradi të bisedojnë për çështjet praktike. Qëllimi i dialogut është përmirësimi i kushteve për qytetarët, afrimi i Ballkanit me BE-në dhe harmonizimi me standardet evropiane. Për të dy palët është me rëndësi që të përmirësohen kushtet e jetësës për njerëzit."

Brukseli pret konstruktivitet

Belgien EU Außenministerin Catherine Ashton

E ngarkuara e BE-së për politikën e Jashtme, Chaterine Ashton

Bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel do të kryesohen nga këshilltari i shefes së diplomacisë evropiane, Robert Cooper. Bazë për këtë dialog pritet të jetë rezoluta e Bashkimit Evropian e harmonizuar me Beogradin dhe e miratuar nga Asambleja e Përgjithshme të OKB-së në shtator të vitit të kaluar. Atëherë palëve u është sugjeruar që të hapin një kapitull të ri në raportet mes tyre me qëllim realizimin e një të ardhmeje evropiane. Dialogu mes palëve është vlerësuar në këtë seancë si kontribut shumë i rëndësishëm për paqen, stabilitetin dhe sigurinë e rajonit. Në Bruksel shpresojnë që palët do të jenë konstruktive: "Zgjidhja e problemeve me dialog është një rrugë evropiane, e cila ka për qëllim promovimin e bashkëpunimit, si dhe të afrimit mes Prishtinës dhe Beogradit me Bashkimin Evropian. Presim që të bisedohet për tri fusha kryesore: bashkëpunimin rajonal, lirinë e lëvizjes dhe sundimin e ligjit. Këto janë edhe bazat për perspektivën evropiane të rajonit", pohon Maja Kocijançiq.

Zgjidhja e çështjeve praktike

direkte Gespräche zwischen Serbien und dem Kosovo

Synimi: rregullimi i çështjeve të së përditshmes

Problemet në funksionimin e organeve të drejtësisë në veri të Kosovës dëshmojnë se sa e rëndësishme është marrëveshja për çështjet e së përditshmes. Meqëse në këtë rajon serbët nuk pranojnë gjykatësit shqiptarë dhe shqiptarët nuk i pranojnë gjykatësit serbë, këtë detyrë e kanë marrë përsipër juristët ndërkombëtarë. Christine Lindemann nga Gjermania, e cila punon në veri të Kosovës vëren: „Ne nuk mund të zëvendësojmë gjykatësit vendas. Ajo që mund të bëjmë është trajtimi i rasteve, që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut, që për Mitrovicën është shumë me rëndësi, sepse njerëzit mbeten një kohë tepër të gjatë në burg nën masa arresti, duke pritur procesin gjyqësor."

Edhe Chaterine Ashton është e mendimit se për Prishtinën dhe Beogradin është shumë me rëndësi të zgjidhen problemet praktike dhe që palët të mos merren me çështjen e statusit. BE-ja është vetëm ndërmjetësues dhe do të ndihmojë arritjen e marrëveshjeve, por Prishtina dhe Beogradi janë ato, që duhet merren vesh, thuhet në Bruksel, ku theksohet se perspektiva e Kosovës dhe e Serbisë është në BE.

Autor: Marina Martinovic/Bahri Cani

Redaktoi: Angjelina Verbica

DW.COM

 • Data 08.03.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10VHn
 • Data 08.03.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10VHn