Belgët demonstruan për një qeveri të re | Evropa | DW | 24.01.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Belgët demonstruan për një qeveri të re

Dhjetëra mijëra vetë demonstruan të dielën në Belgjikë për formimin e shpejtë të një qeverie të re. Ata kërkuan një "dialog të hapur dhe të ndershëm midis partive hollandishtfolëse dhe atyre frëngjishtfolëse".

default

Pesë belgë të rinj kishin bërë thirrje për këtë demonstratë të madhe kundër krizës së rëndë politike, e cila e paralizon vendin që prej shtatë muajsh. Thirrja në internet për aksionin e protestës mbante sipër fjalën "turp". Më tej thuhej: "Në u dërgojmë udhëheqësve politikë mesazhin e qartë se duam një qeveri."

Mosdakordim për reformën shtetërore

Brüssel Demonstration

Sipas të dhënave të policisë 30.000 vetë dolën në rrugë

Në prill të vitit të kaluar koalicioni qeveritar nën Yves Leterme u shpërbë. Që atëherë ai i kryen detyrat i ngarkuar si komisar. Zgjedhjet e reja më 13 qershor nuk i sollën Belgjikës stabilitet politik. Disa përpjekje për të rënë dakord për reformën shtetërore dështuan në mosmarrëveshjen midis flamandëve dhe belgëve frëngjishtfolës. Një dakordim i tillë konsiderohet si parakusht për formimin me sukses të qeverisë. Me reformën kushtetuese gjashtë milionë flamandëve dhe 4,5 milionë valonëve u jepet më tepër autonomi. Vëzhguesit druhen tani për shpërbërjen e vendit.

Mollë sherri financat

Belgien Brüssel Demonstration

Belgët duan një qeveri të re

Zgjedhjet te flamandët i fitoi Aleanca e Re Flamande (NVA), e cila angazhohet në plan afatgjatë për një pavarësi të flamandëve, duke shënuar kështu fundin e Belgjikës së sotme. Kryetarin e NVA, Bart de Wever, e akuzojnë që nuk öshtö fare i interesuar për formimin e një qeverie. Në negociatat për një reformë shtetërore të drejtat e frankofonëve si minoritet janë një temë e madhe. Veç kësaj bëhet fjalë për spostimin e kompetencave te shtetet e veçanta. Një mollë e madhe sherri janë financat: një pjesë e flamandëve më të pasur thonë të revoltuar se ata detyrohen t'i "ushqejnë" frankofonët.

Sukses, apo zgjedhje të reja?

Krahas flamandëve dhe frankofonëve Belgjika ka edhe një minoritet gjermanofon. Kryeministri i rreth 74 mijë gjermanishtfolësve, Karl Heinz Lambertz, beson se belgët ndodhen para orës të së vërtetës. Ai shpreson për sukses në negociata. Të dielën Belgjika përjetoi ditën e saj të 224 pa qeveri të vërtetë.

Autor: Ursula Kissel(dpa, dapd, afp)/Auron Dodi

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 24.01.2011
 • Autor Angelina Verbica
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/102IA
 • Data 24.01.2011
 • Autor Angelina Verbica
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/102IA