Barak Obama për vizitë në Shtëpinë e Bardhë | Bota | DW | 11.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Barak Obama për vizitë në Shtëpinë e Bardhë

Në qendër të vëmendjes të bisedës kokë më kokë me presidentin Bush ishte gjendja ekonomike dhe politika e jashtme amerikane.

Barak Obama për vizitë tek presidenti Bush në Shtëpinë e Bardhë

Barak Obama për vizitë tek presidenti Bush në Shtëpinë e Bardhë

Nuk kuptohej mirë se me çfarë fjalësh i pritën presidenti Bush dhe bashkëshortja Laura, çiftin e ri që do të hyjë në janar në Shtëpinë e Bardhë, megjithëse përshëndetja ishte tepër e përzemërt. Mishel Obama (Michelle Obama) kishte veshur një fustan të kuq me krahë të gjatë, ndërsa presidenti Bush dhe pasardhësi i tij, Barak Obama (Barack Obama) kishin vënë në këtë ditë historike kravata blu. Që kjo ditë ishte historike, janë të bindur edhe mediat amerikane.

"Në Shtëpinë e Bardhë që u ndërtua nga skllevërit zhvillohet takimi historik mes të presidentit të vjetër dhe atij të ri." Kështu u shpreh një drejtues lajmesh në televizion. Miqësisht Obama vuri disa herë dorën në supet e Xhorxh Bushit kur ata vazhduan udhën nëpër kolonat e Shtëpisë së Bardhë. Fillimisht aty hynë në zyrën presidenciale, e njohur me emrin zyra ovale. Obama ishte dje për herë të parë në zyrën ovale.

Gati një orë zgjati biseda kokë më kokë mes dy politikanëve. Zëdhënësja e Bushit, Dana Perino u shpreh se ky ka qenë një takim privat. Më pas ajo e vuri theksin tek specifika e takimit: "Që të dy bëjnë pjesë tashmë në një klub mjaft të vogël. Askush nga ne nuk mund ta kuptojë të jesh kryekomandanti i forcave të armatosura dhe president i vendit tonë të mrekullueshëm."


Sigurisht që në takim bëhet fjalë edhe për ekonominë tha Perino. Në deklaratat e Bushit dhe Obamës nuk gjendeshin fjalë për përmbajtjen e takimit. Thuhej vetëm se ishte një takim miqësor dhe konstruktiv. Lidhur me atmosferën mes Bushit dhe Obamës, zëdhënësja Perino u shpreh vetëm se ajo habitet gjithnjë e më shumë se si presidenti thjesht i lë pas debatet e ashpra gjatë fushatës presidenciale.

Në kohën që Bushi dhe Obama bisedonin në Shtëpinë e Bardhë, first lady, Laura Bush, i tregonte pasardhëses Mishel ambientet private të Shtëpisë së Bardhë me 132 dhomat e saj. Këtu bën pjesë edhe vizita në dhomat e fëmijëve, Malia dhe Sasha që prej 21 janarit do të jetojnë në Shtëpinë e Bardhë.


Pastaj Bush i shoqëroi personalisht miqtë në limuzinën e zezë. Vizita e Obamës në Shtëpinë e Bardhë zgjati rreth dy orë.

 • Data 11.11.2008
 • Autor Anna Engelke
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/FrUo
 • Data 11.11.2008
 • Autor Anna Engelke
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/FrUo