Ban: Të zbuten sanksionet kundër Birmanisë | Bota | DW | 30.04.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Ban: Të zbuten sanksionet kundër Birmanisë

Ban Ki Mun para Parlamentit birmanez kërkon zbutjen e mëtejshme të sanksioneve ndaj vendit aziatikojuglindor. Westerwelle takohet me presidentin Sein dhe udhëheqësen opozitare Suu Kyi.

Ban Ki-Moon në Birmani

Ban Ki-Moon në Birmani

Gjatë një vizite në Birmani të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun i ka bërë thirrje perëndimit për një zbutje të mëtejshme të sanksioneve të tij kundër vendit aziatikojuglindor të izoluar prej dekadash. Tashmë lehtësimi i tyre është mirëpritur por duhet të bëhet edhe më shumë, tha Ban në fjalën e tij para Parlamentit birmanez në kryeqytetin Naypyidaw. Fjala e tij ishte dhe paraqitja e parë e një përfaqësuesi ndërkombëtar para parlamentit birmanez.

Bota vlerëson hapjen e Birmanisë

Vendi për një kohë të gjatë është drejtuar nga një qeveri ushtarake. Viteve të fundit nën drejtimin e një qeverie formale civile me në krye ish-gjeneralin Thein Sein vendi është hapur dhe ka ndjekur një kurs reformash në drejtim të demokracisë. Edhe ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle në përfundim të udhëtimit të tij në Azinë Juglindore, këtë të hënë takohet me presidentin e Birmanisë, Thein Sein.

Westerwelle und Suu Kyi në Myanmar

Westerwelle und Suu Kyi në Myanmar

Bisedimet në kryeqytetin Naypyidaw do të shërbejnë për atë që vendi të inkurajohet për hapa të mëtejshëm në drejtimin e demokracisë. Në programin e Westerwelles është planifikuar edhe një bisedë tjetër me opozitën.

Të Dielën ministri ishte takuar në qytetin port Rangun me mbajtësen e çmimit Nobel për paqe Aung San Suu Kyi, njëkohësisht politikanja më e rëndësishme opozitare e vendit. Westerwelle premtoi në mbyllje të takimit me Suu Kyin-në se Gjermania mbështet reformat në drejtim të demokracisë dhe sundimit të ligjit.

Autor: dpa afp/M.Kelmendi

Redaktoi: Lindita Arapi