Ante Gotovina denohet me 24 vjet burg & Përfundon regjistrimi në Mal të Zi, ndërsa në Kosovë do të vazhdojë deri të martën | Hapat | DW | 15.04.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Ante Gotovina denohet me 24 vjet burg & Përfundon regjistrimi në Mal të Zi, ndërsa në Kosovë do të vazhdojë deri të martën

Tribunali i Hagës dënoi të premten gjeneralin kroat Ante Gotovina për krime kundër serbëve me 24 vjet heqje lirie. Në procesin për aksionin "Oluja" (Stuhia) u dënua edhe Mladen Markaç me 18 vjet, ndërsa gjenerali Ivan Çermak u shpall i pafajshëm. Po si e shikon këtë proces opinioni kroat?

Në Kosovë do të vazhdojë regjistrimi i popullsisë edhe për disa ditë, për shkak se në disa pjesë të vendin ka pasur probleme të mëdha. Në veri të Kosovës pjesë kjo e banuar më shumicë serbe regjistrimi i popullsisë nuk ka nisur fare. Përfaqësuesit e serbëve të atjeshëm thonë se serbët e veriut do të regjistrohen vetëm nga institucionet e Serbisë.

Në Mal të Zi përfundoi procesi i regjistrimit. Të dhënat rreth perkatësisë nacionale, fesë dhe gjuhës do të publikohen me 15 korrik. Ishte ky regjistrimi i parë prej shpalljes së Malit të Zi shtet i pavarur.

Autor: Sinisha Bogdaniq/Bekim Shehu/Vera Katana

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 15.04.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10uEX
 • Data 15.04.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/10uEX